Yüz nemlendirici alırken nelere dikkat edilmeli?

Yüz nemlendiriciler sağlıklı bir cilt bakımında anahtar rol oynayabilirler. Peki cilt nemlendirici seçiminde kriterimiz ne olmalı? Cevap; cildimizin kuru mu, yağlı mı yada ikisinin ortasında olup olmadığıdır. Aynı zamanda tek başına cilt tipini bilmek yeterli olmamakla birlikte piyasada farklı fiyatlarda fakat aynı cilt tipine göre ürünler bulunmaktadır. Bu durumda yüz nemlendiricileri seçiminde deneme-yanılma yolunu tercih etmelisiniz.yüz nemlendirici, yüz nemlendirici satın alma, yüz nemlendirici nedir

Yüz nemlendirici seçiminde cilt tipinden sonra yapacağınız bir diğer tercih ise ultraviole korumasıdır. Cilt tipinden bağımsız olarak güneş koruma faktörü 15 olan yüz nemlendiricileri tercih edilmeli ve böylelikle güneşin yaydığı ultraviole ışınlara karşı korunma sağlanmış olunacaktır. Yüz nemlendiricilerin yüzümüzdeki gözenekleri tıkayan, kapayan türde maddeler içermemesi gerekir ki buna komedogenik içermeyen nemlendiriciler de denebilir. Bunu da öğrenmek için ürün etiketine bakmanız yeterli olacaktır.

Az önce de belirttiğimiz gibi farklı cilt tiplerine göre farklı derecelerde nemlendiriciler kullanılmalıdır. Hassas ciltlere ayrıca dikkat edilmesiyle birlikte kuru ciltlerde nemlendirici oranı yağlı ciltlere gereken nemlendirici oranına göre yüksektir. Cilt tipiniz kuru, sıkı ise kuru, burun, alın gibi bölgeleriniz kaygan ise yağlı, her ikisinin karışımı ise de kuru-yağlı bir cildiniz var demektir.

Bütün bu noktaları bilerek ve dikkate alarak artık satın almak istediğiniz yüz nemlendiricisinin ürün etiketine bakaraz karar verebilirsiniz. Yüzünüzü temizledikten sonra günde iki defa yüz nemlendiricinizi tatbik edebilirsiniz. Makyaj yapmadan evvel yüz nemlediricinizin cildiniz tarafından emilmesiyle birlikte kuru halde olmasına özen gösterin. Şunu da unutmayın; iyi bir yüz nemlendirici sadece cildinizin güneşin zararlı ultraviole ışınlarından korumakla kalmamalı aynı zamanda cildinizi sağlıklı tutarak erken yaşlanma etkilerini bir nebze de olsa giderebilmelidir.

Yazan admin

Yorum Yap