Yerli Arama Motorları Neden Tutunamıyor?

Zaman zaman arama motorlarında atılımlar, ülkemizin parlak girişimcileri ve bazen de lider firmalar tarafından yapılmaktadır. Ancak “halk”a ulaşmıyorlar. Peki neden?

Bu soruya cevap ararken göz önünde bulundurmamız gereken şey kullanım alışkanlıklarının önemini unutmamaktır. Beğensek de beğenmesek de Google şu anda çok ama çok büyük bir pazar payına sahip. Bu açıdan ülkemizde rekabete ortak olmaya çalışan diğer yabancı sermayeli arama motorları Google kadar yüksek trafik elde edemiyor. Aslında, tabiri caizse Google’ın altında ezildi. Çok büyük ve değerli bir yatırım yapan Yandex dışında, Bing ve Yahoo bile okunamaz hale geldi ve DuckDuckGo gibi global trendi bir şekilde yakalamayı başaran motorları duymayan pek çok kullanıcı var.yerli arama motorları, yerli arama motorları neden kullanılmıyor, arama motorları niye kullanılmıyor

Birinci nesil İnternet kullanıcıları, kendilerinden sonraki birkaç nesile “Hayır, İnternet sadece bu siteden ibaret değil” dediler. Ülkemizde öğretmenlik yapması gerekiyordu. Birçok yaşlı, İnternet’i yıllar önce Google olarak düşündü. Bu detayın diğer arama motorlarının trafiği hakkında sosyolojik yorum yapmak için çok değerli olduğunu söyleyebiliriz.

“Yerli” motorlara geçelim

Burada şu soruyu cevaplamamız gerekiyor: Google aslen Amerika’dan mı? Özellikle teknolojide ev projelerinin başarılı olması zaten zor olsa da, yukarıda bahsettiğimiz kullanım alışkanlıkları da var. Girişimciler hiçbir durumda rekabetle baş edemezler ve bir noktada zarar ettikleri yerden dönerek kâr elde etmeye çalışırlar. Peki ya büyük şirketler?

Adını burada zikretmesek de okuyucularımız bunun marka logosuna güzel bir nazar boncuğu koyan bir motor olduğunu anlıyorlar diye düşünüyorum. Sitenin reklamları televizyonda gösterildi ve reklamlar internette hatırlandı. Çıkışından kısa bir süre sonra onu unuttuk.

Hatta reklam yatırımlarıyla rekabeti sağlamaya çalışan ve “iç” sahipliğini vurgulayan benzer birçok işletmeyle aynı kaderi paylaştı. Kullanıcınızın hizmetlerine kalite için yatırım yapmaz, sadece milli duyguları harekete geçirirseniz, reklamınız kadar var olursunuz. Site o kadar trafik odaklıydı ki, para kazanmanın kendi yollarını bile tanımlamadı. Google’a rakip olduğunuzu iddia ediyorsunuz ama lider bir şirkete reklam vermediğinizde bir geliriniz bile olmuyor, tamam mı? Tahmin edebileceğiniz gibi, bu olmadı.

Son aylarda “yurt içi ve ülke çapında” sosyal medya bir ışık topu haline geldi. Çünkü Twitter gücümüzle UX veya başka bir şey çatıştığında hazır olmak için başlatılan yatırım projelerini gördük. Arama motoru yerel sonuçları göstermede en iyi olduğumu söylemiyor, sadece yerel olduğumu söylüyor. Bu, sosyal medya kullanıcılarının gizliliğini korumada en iyi olduğum anlamına gelmez.

Yazan admin

Yorum Yap