Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Bebeklerin doğumu ile birlikte henüz ilk kez anne olan adaylarda bir telaş belirir. Bu telaşın sebebi çocuklarına nasıl davranacaklarını ve onları nasıl bakabileceklerini bilmiyor olmaktan gelir. Oysa bebek bakımı o kadar da zor bir şey değildir. Yalnızca alışması biraz zaman alan yeni bir evredir. Yeni doğan bebeklerinizin bakımı konusunda bilginiz kısıtlıysa yazımızı okuyarak biraz da olsa bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin bakımında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Alt değiştirmeyi öğrenmelisiniz

Bebeklerin dünyaya geldikleri gibi ilk ihtiyaçları olan şey genel bakımlarının yapılması ve karınlarının doyurulmasıdır. Genel bakımların başında bez değişimi gelmektedir. Bebeğinizin yediklerini bir şekilde sindirmesi ve dışarı atması gerekir ki bu da kaka veya çiş yapma ile olur. Altını kirleten bebeğinizin bezini nasıl değiştirebileceğinizi izleyeceğiniz bazı videolardan, çevrenizdeki deneyimli annelerden ve sağlık ocaklarındaki ya da hastanedeki hemşirelerden öğrenebilirsiniz.Bebek bakımı nasıl olur, yeni doğan bebek bakımı, yeni doğmuş bebek bakımı nasıldır

Pişiklere karşı koymayı öğrenin

Ne kadar düzenli bir şekilde bebeğinizin bezini değiştiriyor olsanız da bazen poposunda pişik oluşabilir. Pişik oluşuyorsa öncelikle bunun sebebini öğrenmelisiniz. Bebeklerin bazılarında yediği şeylerin alerji yapması sonucunda pişik oluşurken bazılarında ise çişlerinin asit seviyesinin yüksek olması pişiğe sebep olmaktadır. Pişiğin sebebini öğrendiğinizde eğer besin kaynaklı ve alerjik reaksiyon durumu söz konusu ise alerji yapan besinlerden bebeklerinizi uzak tutun. Pişiğin sebebi idrar ise normaldan daha sık bez değişimi yaparak ve pudra kullanarak pişiğin önüne geçebilirsiniz.

Bebeğinizi yıkamayı öğrenin

Yeni doğan bebekler biraz kırılgan yapıdadır. Düz tutmalı ve yıkama esnasında bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebek yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgileri hemşire ve deneyimli annelere danışarak öğrenebilirsiniz. Teknolojinin nimetlerinden faydalanıp youtube videoları izleyerek de bebek yıkamayı öğrenebilirsiniz.

Birkaç ninni ve bebek uyutma yöntemi öğrenseniz fena olmaz

Bebek en çok ihtiyaç duyduğu şey uykudur. Ancak nedense hiçbir bebek uyumak istemez. Bebeğinizin yorgunluğunu atabilmesi ve sağlıklı gelişimi için düzenli olarak uyuması için onu uyutma yöntemleri öğrenmelisiniz. Birkaç ninni ve sallama yöntemi öğrenerek bu sorun ile baş edebilirsiniz.

Yazan admin

Yorum Yap