TESETTÜR KINALIK NEDİR?

Evlenme kararı almış her bayanın en büyük telaşı giyeceği kıyafetlere karar vermektir. Sözde, nişanda giyilecek kıyafetler, kına gecesindeki elbise ve kına kıyafeti, bir de düğün günü giyilecek gelinlik tam bir kararsızlık süreci başlatır.Tesettür Elbiselerin renklerini seçmek ayrı bir dert, modellere karar vermek ayrı bir derttir. Tesettürlü bayanlar için bir de bu kıyafetlere uygun renkte tesettür eşarp bulmak gerekmektedir. Bu zorlu sürecin bir parçası olan kına kıyafetleri de gelinin kına yakılırken giydiği ve genelde bindallı adıyla anılan kıyafetlerdir.

Tesettür Kınalık Nasıl Olmalıdır

tesettür eşarp ,Tesettür Elbise, Tesettür kınalıkları tesettür eşarp ,Tesettür Elbise, Tesettür kınalıklarıTüm tesettür kıyafetlerinin diğer kıyafetlerden ayrı olarak kendine has bir tarzı ve bazı kuralları olduğu gibi tesettür kınalıkta da aynı şeyler geçerlidir. Normalde birçok bindallı modelinin yakasının boynu kapatmayan düz yaka olduğu görülür. Bindallıların her ne kadar tül şeklinde eşarbı ya da fesi olsa da bunlar amaç ve fonksiyon itibariyle tesettür eşarbından farklıdır. Bu saydıklarımız açık kimselerin giyeceği bindallılarla, kına kıyafetleriyle tesettür kınalıkları arasındaki farklardan en başta göze çarpanlarıdır. Tesettürlü kişilerin giyeceği kınalıkların öncelikle boyun bölgesini açıkta bırakmıyor olması gerekmektedir. Bunu önlemek için kişi eğer bulabiliyorsa kıyafetin içine uygun ve şık bir yakalı bluz de giyilebilir. Bundan başka elbette ki tesettürden dolayı bu kıyafetlerin belli bir bollukta olması da gerekmektedir fakat bindallılarda genel itibariyle çok dar olma gibi bir sorunla karşı karşıya kalınmamaktadır. Tesettür kınalıklarının ne kadar uzun olması gerektiği de önemli bir konudur. Kına elbiseleri bindallı tarzında tercih edildiyse bunlar çok büyük ihtimalle zaten ayaklara gelecek uzunlukta olacaktır.

Fakat aksi bir durum için yine de hatırlatmakta fayda vardır k, tesettürlü kimseler tercihlerini tam uzun olan kınalıklardan yana yapmalıdırlar. Tesettür kınalıkların önemli başka bir noktası da bu kıyafetlerle bir bütün oluşturacak olan eşarplardır. Alınan kınalığın modeline rengine uygun, ki kına kıyafetleri genelde kırmızı olmaktadır, bir eşarp da bulunması gerekmektedir. Bunlar zaten tesettür abiye kıyafeti satan mağazalarda kınalıkla takım olarak da kolaylıkla bulunabilir. Eşarpların renk ve model olarak uygunluğunun yanı sıra kuaför tarafından verilen şekillerde düğünlerde önemli bir detayı oluşturmaktadır.

Yazan admin

Yorum Yap