Sosyal Medya Optimizasyonuyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Sosyal medya optimizasyonunu kısaca SEO çalışması yapılan site ile sosyal medya sitelerinin etkileşimde olmasıdır diyebiliriz. Bir başka deyişle SEO çalışması yapılan sitenin sosyal medya sitelerinde görünür hale getirilmesi ve böylece hem arama motorlarının hem de kullanıcıların ilgisinin siteye çekilmesidir.sosyal medya optimizasyonu, sosyal medyadan reklamda faydalanma, sosyal medya ve seo ilişkisi

  • Sosyal Medya Optimizasyonunun Amacı Nedir?

Sosyal medya optimizasyonunun amacı SEO çalışması yapılan sitenin sosyal medya siteleri tarafından desteklenerek arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamaktır. Arama motorlarınca oldukça dikkatli bir şekilde incelenen sosyal medya sitelerinin SEO’da kullanılması daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

  • SMO ile SEO Arasındaki İlişki

SMO (Sosyal medya optimizasyon) sosyal medya sitelerinin kullanılarak çalışma yürütülen siteye arama motorları ile kullanıcıları çekmeyi hedeflemektedir. Buna karşılık SEO ise öncelikle arama motorlarının gösterdiği arama sonuçlarında üst sıralarda olmayı sonrasında kullanıcılara yer aldığı sırada sitenin faydalı olmasını hedeflemektedir. Daha basit haliyle ele alacak olursak SMO ile SEO arasındaki fark SEO çalışmalarının daha detaylı ve birçok etkene bağlı olması ve buna karşılık SMO’nun SEO çalışmalarını destekleyen bir çalışma olmasıdır. Yani SMO aslında SEO’nun içinde yer alan sıralama yükseltme yöntemlerinden biridir. SEO ise SMO’nun da içinde yer aldığı birçok çalışmanın genel adıdır.

  • Sosyal Medya Optimizasyonunda Kullanılan Siteler

Facebook, Twitter, Tumblr, Google Plus, İnstagram, Linkedin, Youtube SMO’da kullanılmak için en uygun sitelerdir. Youtube sadece video paylaşılabilen bir site olmasına rağmen SMO siteleri arasında gösterilebilecek güçlü bir sitedir. Bu sebeple Youtube da mutlaka sosyal medya siteleri içerisinde ele alınıp SEO çalışmalarında kullanılmalıdır.

  • Sosyal Medya Optimizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medya optimizasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların en temeli sosyal medya sitelerinde düzenli olarak paylaşımlarda bulunulması ve sosyal medya hesaplarının butonlarının SEO çalışması yapılan sitede yer almasıdır. Sosyal meyde butonları SEO çalışması yapılan sitede bulundurularak sitede paylaşılan içeriğin kullanıcılar tarafından da paylaşılması sağlanmalıdır. SEO çalışması yapılan sitenin içeriğini farklı sosyal medya hesaplarında paylaşıldıkça değeri artar ve böylece arama motoru sıralamasında bu içerikler ön plana çıkarlar. Ön plana çıkan içerikler yayınlandıkları siteyi ön plana çıkarırlar ve böylece SEO çalışması amacına ulaşmış olur. Sosyal medya optimizasyonunda mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise SEO çalışması yapılan site için açılmış olan sosyal medya hesaplarının ve sayfalarının takipçi sayısını arttırmaktır. Takipçi sayısı fazla olan sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar daha fazla değer görmektedir.

Sosyal medya sitelerinde yapılan paylaşımların takipçiler tarafından tekrar paylaşılması, yorumlanması paylaşımları ve paylaşımların içinden yapılan link çıkışlarını değerli kılmaktadır. Bu sebeple paylaşılabilir ve yorumlana kalitede içerikler sosyal medya ve SEO çalışması yapılan sitelerde yayınlanmalıdır.

Yazan admin

Yorum Yap