Şişmanlığa Neden Olan Besinler

Şişmanlığın Ana Nedenleri

 Günümüzde fazla ve hızlı kilo almaya bağlı olarak gelişen şişmanlık nedenleri çocuk ve yaşlı demeden birçok insanı etkisi altına alıyor. Şişmanlık oranları her yıl daha da artarak dünya geneline yayılan yeni bir sağlık krizinin ilk sinyallerini veriyor. Bunun ise birçok nedeni bulunmakta.şişmanlık nedenleri, şişmanlığa neden olan besinler neler, hangi besinler şişmanlatıyor

Bunların başında hareketsiz yaşam ve hareketsiz çalışma ortamları bulunuyor. Ofis ortamları, bir masa başında sekiz ya da on saatlik süreler içerisinde, hiçbir şekilde hareket etmeden kat edilen mesailer sonucunda kişiler yorularak ama kilo dengesini sağlayamayarak çalışmaktalar. Aynı zamanda yürümek yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmek de bunun en büyük nedenlerinden biri. Aynı zamanda kolay araba sahibi olunması ve en yakın yerlere bile araba ile gidilmesi da büyük bir etken.

Ülkemizde ise şişmanlık nedenleri olarak ilk sırada bir spor alışkanlığının yerleşmemesi geliyor. Ayda bir halı saha maçı ayarlamak ya da markete kadar yürümek ise vücudun ihtiyaç duyduğu egzersizlerin çok küçük bir kısmını teşkil ediyor. Ancak son beş yıl içerisinde spor salonlarının giderek sayılarını arttırmaları ve insanların bu salonlara yazılmaları ile birlikte fazla kilolar ile mücadelede etkili adımlar da atılmaya başlandı. Bunun yanı sıra çok fazla öğün tüketmek, abur cubur adı ile lanse edilen ürünlere rağbet etmek de şişmanlığın ana nedenleri arasında gösteriliyor.

Şişmanlığa Neden Olan Gıda Türleri

Evlerde, fazla yağ kullanılarak yapılan karbonhidratlı yiyecekler şişmanlığa neden olan besinler içerisinde bulunuyor. Örneğin patates kızartması ülkemizde de dünyada da en fazla tüketilen gıdalar arasında. Ancak çok fazla şekilde ay çiçek yağı kullanılarak yapılan bu donmuş yağlı yiyecekler şişmanlığın doğrudan sebepleri. Bununla birlikte fast- food tarzı yiyecekler de şişmanlığa neden olan besinler içinde.

Ev yemekleri yerine hamburger, döner gibi ürünleri sıklıkla tüketen insanlar ani ve kontrolsüz bir şekilde kilo almaya başlıyorlar. Çayı ve kahveyi çok şekerli tüketmek de ana etken. Aynı zamanda her gün bilinçsiz bir şekilde tüketilen çikolata, karamel ve şekerleme ürünleri de vücudun şeker ve yağ oranını arttırmakta. Çok fazla ekmek ve lifsiz gıdalar tüketmek de fazla kilo alımlarının birinci dereceden sebebi.

Yazan admin

Yorum Yap