Sıralı Sistem Araçta Tekleme

LPG’li araç kullanan sürücüler için birçok otogaz sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemlerden biri de sıralı sistemdir. Ülkemizde de en çok kullanılan LPG sistemi sıralı sistemdir. Birçok sürücünün tercih ettiği bu sistemde de bazı aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu aksaklıklardan biri de sıralı sistem araçta tekleme sorunudur.Sıralı sistem araçta tekleme sorunu genellikle ateşleme sisteminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öncelikle aracın ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Eğer aracın ateşleme sisteminde bir sıkıntı yoksa aracın LPG enjektörleri kontrol edilmeli ve enjektörlerde herhangi bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Zira enjektörlerin arızalanması da aracın teklemesine yol açabilir. Enjektör hortumlarının kontrol edilmesinde de fayda vardır.sıralı sistem lpgli araçta tekleme, lpgli araçta tekleme, lpg yakıtlı araçta tekleme sorunu

Sıralı sistem araçta tekleme sorunu gaz kelebeğinin kirlenmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle gaz kelebeğinin de kontrol edilmesi ve eğer kirliyse temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu işlem yapılmadan önce LPG sistemi kontrol edilmeli, ayarında bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.Sıralı sistem araçta tekleme sorununu gidermek için yapılması gereken şeylerden biri de LPG filtresinin ve hatta gerekirse LPG filtresinin içinin de değiştirilmesi olacaktır. LPG’li bir araçta tekleme sorunu yaratan durumlardan biri de silindirlerin ateşleme bobinlerinde arıza olmasıdır. Bu nedenle bobinlerin de kontrol edilmesi ve eğer sorun buradan kaynaklanıyorsa onarımının yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra bujilerin ve buji hortumlarının kontrol ettirilmesinde de fayda vardır. Tekleme sorunu bujilerden veya buji hortumlarından da kaynaklanabilir.

Sıralı sistem araçta tekleme olmasının nedenlerinden biri de kötü yakıt alınmasıdır. Ucuz yakıt almak uğruna aracın heba olmasına göz yumulmamalıdır. Bu yüzden iyi bilinen ve tanınan yerlerden şaşılmamalıdır.Tekleme sorunu krank devir sisteminin arızalanmasından da kaynaklanabilir. Dolayısıyla krank devir sisteminin de kontrol edilmesi yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra rölanti düzenleyicilerin ve hava akışmetrelerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca sensör gruplarında arıza olması da tekleme sorununa neden olabilir. Yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere aracın tekleme yapmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenle aracınızdaki sorunun neyden kaynaklandığını öğrenebilmek için aracı bir otogaz servisine götürmeniz en iyi seçim olacaktır.

Yazan admin

Yorum Yap