SEO Yaparken Kullanılan Google Servis ve Araçları

Google Webmaster Araçları (Google Webmaster Tools)

Google Webmaster araçları SEO çalışması yapılan sitenin durumunu takip etmek için kullanılan araçlardır. SEO çalışması yapılan sitenin trafiğini, nerelerden hangi kelimelerden trafik aldığını, ziyaretçi sayısını, ziyaretçilerin hangi sayfaları gezdiğini, siteye verilen linkleri vb. daha birçok şeyi Google Webmaster Araçları ile görüntüleyebilirsiniz.seo yaparken kullanılan google servisleri, google araçları, seo yaparken kullanılan araçlar

  • Google Servisleri

Google Servisleri SEO çalışmalarında faydalanılan önemli servislerdir. Google trends, Google Analytics, Google rehber, Google Adsense ve Google Adwords Google servisleridir. Google servisleri şu işlemler için kullanılabilir;

Google Trends: Çalışma yapılacak anahtar kelimenin popülerleriğini, trend olma durumunu, hangi bölgelerde ve hangi zamanlarda ne kadar arandığını bu servis ile öğrenebilirsiniz. Özetle bir kelimenin trend olma durumunu gösteren bir servistir.

Google Analytics: Bu servis için gelişmiş ziyaretçi takip servisi diyebiliriz. Bu servisi kullanarak sitenize hangi sitelerden ziyaretçi gelmiş, gelen ziyaretçi sitenin hangi sayfalarını gezmiş ve ne kadar süre geçirmiş, gelen ziyaretçileriniz hangi ilden gelmiş, hangi kelimelerden, hangi aramalardan sitenize gelmiş vb. tüm bunları görüntüleyebilirsiniz.

Google Rehber: Adından da anlaşılabileceği üzere bir rehber servisidir. Bu servise bir işletmenin adres bilgileri, fotoğrafları, çalışma saatleri vb. gibi birçok bilgi kaydedilmekte, Google araması yapıldığında kullanıcılara gösterilmektedir. SEO çalışması yapılan sitenin bilgileri bu servise girilerek Google aramalarında bulunurluk oranı yükseltilebilir.

Google Adsense: Reklam yayıncılığı servisidir. Bir internet siteniz var ve trafiği oldukça yüksek ise bu servise üye olup Google reklamlarını sitenizde yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçiler Google Adsense reklamlarına tıkladığında belirlenen miktar kadar para kazanırsınız. SEO çalışmalarında bu servisin yeri pek yoktur. Bu servis daha çok sitesinden para kazanmak isteyen kullanıcılar için uygundur.

Google Adwords: Google reklam servisidir. Bu servisi kullanarak Google’a reklam verebilir ve SEO çalışmalarında kullanacağınız anahtar kelimelerin rekabet ve aranırlık gibi kriterlerine ulaşabilirsiniz. Bu servisi kullanarak SEO çalışmalarınızda üzerine yoğunlaşacağınız kelimelerin aranma hacimlerine ve rekabet düzeylerine ulaşabilir, bu verilere göre çalışmanıza yön verebilirsiniz.

Yazan admin

Yorum Yap