Seks yapmaya başlamak ne zaman doğru?

Samimi olmaya ilişkin kararlar bireyseldir. Kimse sizin için bu seçimleri yapamaz. Kararınızı vermeden önce düşünmeniz gereken soruların bir kontrol listesi.

 1. Erkek arkadaşın / kız arkadaşınla yakınlaşmak konusunda ne kadar rahat hissediyorsun? Eşiniz ne kadar rahat?
 2. HIV durumunuzu eşinize açıkladınız mı veya seks yapmadan önce bu açıklamayı yapmak için bir planınız var mı?seks yapma, seks yapmaya başlama, seks yapmaya ne zaman başlanılmalı
 3. Baskı altında mı hissediyorsunuz yoksa bu karar karşılıklı mı?
 4. İkinizden daha önce hiç cinsel ilişkiniz oldu mu? Öyleyse, belki de CYBE’leri kontrol etmeniz gerekir – unutmayın, bazı CYBE’lerin hiçbir belirti veya semptomu olmayacaktır.
 5. Koruma – prezervatif ve yağlama var mı? Değilse, onları kim alacak?
 6. Doğum kontrolü – ikiniz için en iyi hangi seçenekler işe yarıyor? Unutmayın, prezervatif ve yağlama ve kontrasepsiyon kullanmak en iyisidir.
 7. Zamanlama – nerede ve ne zaman seks yapmak istersiniz?
 8. İster, ihtiyaçlar ve sınırlar- Ne tür şeyler yapmaktan hoşlandığınızdan, hangi şeyleri sevmediğinizden ve ne denemek istediğinizden bahsettiniz mi?
 9. Onay – herhangi bir cinsiyetten önce, eşinizin kabul ettiğinden emin olmak önemlidir. İkiniz de istediğiniz zaman hayır diyebilirsiniz. Bu onayın bir kısmı HIV durumunuzu açıklıyor.

Daha güvenli seks seçenekleri

Daha güvenli seks, HIV’in yayılmasını da önlerken kendinizi sağlıklı tutmakla ilgilidir. Çoğu cinsel aktivite cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları yayma riski taşır. Riski azaltmak için, kan veya cinsel sıvının partnerinizin vücuduna girmesini zorlaştırın.  Vücudunuza ve partnerinize dikkat edin. Kesikler, yaralar veya kanama diş etleri enfeksiyonların yayılma riskini artırır. Sert cinsel aktivite de riski artırır. Küçük yaralanmalar bile STI mikroplarına vücuda girme yolu verir.

Sizin ve eşinizin denemek isteyebileceği birçok farklı seks türü vardır. Öpüşmek, dokunmak, birbirini mastürbasyon yapmak ve cinsel fantezileri paylaşmak çok güvenli aktivitelerdir.

Kan veya cinsel sıvı ile teması önlemek için bir bariyer kullanmayı hatırlamak önemlidir. Engeller hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kontrasepsiyon ve Korunma konusuna bakın .

Siz ve seks yapacağınız kişi her ikisi de HIV pozitif olsa bile, daha güvenli seks uygulamaları kullanmak önemlidir.

Mastürbasyon

Mastürbasyon, kendinize cinsel zevk vermek için yaptığınız her şeydir. Genellikle cinsel organlarınıza dokunmayı içerir ve genellikle cinsel fantezi içerir. Mastürbasyon var olan en güvenli seks biçimidir. Başkalarını dahil etmeden zihninizdeki ve bedeninizdeki şeyleri deneyebilirsiniz.

 • Mastürbasyon hiçbir şey “tüketmez” (bazı enerji dışında).
 • İnsanlar genellikle yalnız mastürbasyon yaparlar, ancak bu cinsel bir partnerle de bir etkinlik olabilir. Hiçbir vücut sıvısı mukoza zarları veya açık bir yara veya yara ile temas etmediği sürece güvenlidir.
 • Yağlama sadece bir partnerle kullanılacak bir şey değildir – birçok kişi mastürbasyon yaparken bir yağlayıcı kullanır.
 • Mastürbasyon yapmak için özel bir ekipmana ihtiyacınız yok, ancak bazı insanlar seks oyuncakları kullanıyor. Silikondan yapılmış seks oyuncakları onları dezenfekte etmek için kaynatılabilir. Başka seks oyuncaklarınız varsa, bunları paylaşmak iyi bir fikir değildir.

Yazan admin

Yorum Yap