Sağlımızı Tehdit Eden Besin Cips Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemek yemeyi sadece doymak olarak nitelendirmemeliyiz. Alışkanlıklarımızı sağlıklı hale getirerek evimizdeki yiyeceklerimiz de hep bu yönde almalıyız. Küçükken verilen alışkanlıklar büyüdüğünüzde sizi sağlıkla karşılayacaktır. Büyüme esnasında alınan doğal yiyecekler gelişimde hızlı ve sağlıklı bir gösterge gösterirken marketlerdeki cips tarzı yiyecekler ile beslenen neslin ne kadar sağlıksız olduğunu görebiliyoruz. Cipsler hangi yağlar ile kızartıldıkları belli olmayan ürünlerdir. Ayrıca kalitesi düşük olan gıdaların birleştirilmesi ile üretildiğinden ucuz atılmaktadır. Renkli ambalajları ile çocuklarımız için dikkat çeken ve zorla aldırılan cipler bağışıklık sisteminin çökmesine yol açabilir. Evde kızartacağınız patates ve kızartmalar bu cipslerin yerini almalıdır. Baharatlı olarak farklı tatları sunabilen firmalar bu baharatların aslını kullanmadıkları için aslında suçlu sayılırlar. Ancak tüketicinin en çok satı olduğu ürün olarak bunu engellememizin imkânı yok. Bizler sadece çocuklarımıza almaktan kaçındığımızda onlarda bu tatları bilmedikleri için uzaklaştırabiliriz.cips hakkında bilmeniz gerekenler, Cips tüketiminin zararları, cips ve GDO ilişkisi

Cipslerin İçinde Çok Fazla Kalori Vardır

Atıştırmalık olarak tercih edilen cipsler çok fazla kalori içerdiklerinden şişmanlamamızda en önemli faktörü oluşturmaktadır. Zaten paket üzerinde dikkat ederseniz her cipsin kalorisi mutlaka yazmaktadır. Küçük paketlerden daha çok bağımlılık yaratmak için büyük paketlere geçen firmalar meyve yemek yerine seçilen cipslerini oldukça farklı içeriklerle zenginleştirerek çekici hale getirmiştir. Uygun fiyatı olan ve hemen hemen herkesin alabileceği bu besin türü en zararlı gıda olarak belirlenmiştir. Katkı maddeleri çok olan ve gizli içeriklere sahip olan bu gıdaları almak uygun değildir.

Kimyasal Ürünler İçermektedir

Cipsler üzerinde yazan koruyucu madde içermez etiketi yasal olarak her üründe olması gereken bir prosedürdür. Örneğin mısırlı cipler için GDO adı verilen zararlı maddeler kullanılmaktadır. Ketçaplı cipsler zaten ketçap içinde bulunan kimyasal kaynama ile oluşan ketçap için risk taşımaktadır. Baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı, kalp ağrıları, dikkatte eksiklik, öğrenme geriliği gibi neticeleri olan gıdaların başında gelen cipsleri tüketmek zararlı bir tüketimdir. Gelişme çağındaki bebeklerimiz için vazgeçilmez olan cipslerden onları uzak tutmalıyız. Geleceğimizin yatırımları olacak çocuklarımızı istediği için kendimiz zehirlemeden önce uyarıları dikkate almalıyız.

Yazan admin

Yorum Yap