Sağlıklı Beslenmenin Vazgeçilmezi Ara Öğün!

Zayıflamak istiyorsunuz fakat sağlığınızı ve vücut dengenizi yeteri kadar önemsiyor musunuz? Sadece zayıflamak amacıyla yapılan diyetlerin vücut kimyasına ne denli zarar verdiği uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor. Bu yüzden kalıcı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız günde üç ana öğün ile beraber 2 veya 4 kere ara öğün tüketmeye kendinizi alıştırmalısınız.

Uzman Diyetisyen Serhat Akşener ara öğün tüketmeyi alışkanlık hale getirenlerin ara öğün atıştırmayan kişilere göre daha enerjik ve zinde kaldığını, aynı zamanda daha sağlıklı bir şekilde zayıflama ve formda kalma eğilimi gösterdiklerini belirtti.sağlıklı beslenme, ara öğün yemek yeme, ara öğünün önemi

Zayıflamada Ara Öğün Neden Önemli?
-Akşener’e göre ara öğün ile kişi açlık hissetmediği gibi kan şekeri sürekli dengede kaldığı için besin alma ihtiyacı farkında olmadan azalır.

-Ayrıca ara öğünler bir sonra ki ana öğünlerde daha az besin tüketimini sağlayarak günlük kalori alımını azaltır ve vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur.

-Tatlı krizleri azaldığı için yüksek kalori barındıran çikolata veya diğer tatlıların alımını azaltarak yine kalori alımını kontrol etmiş olur.

saglikli-zayiflama

Sağlıklı Besinler Tercih Etmelisiniz!
Hem sağlıklı hemde hafif alternatiflerle yapacağınız ara öğünler sağlığınızı için birebir olacaktır. Kuru veya taze meyvalar, fıstık-ceviz gibi kuruyemiş tarzı atıştırmalıklar, beyaz peynir, light bisküvi veya krakerler, şekersiz sütlü kahve vb. besinler ara öğün için en ideal seçimdir diyebiliriz.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
Evde veya dışarıda tüm günü yorgun geçirdikten sonra en güzel hayal güzel bir uyku çekmektir. Ancak kalitesiz bir uyku probleminiz varsa ne kadar uyursanız uyuyun uykunuzu alamazsınız. Dinç olmanın tam aksine kendinizi bitkin ve halsiz hissedebilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre günde 7 saat uyumanın fayda sağlaması için doğru beslenmek gerektiği ortaya konulmuştur.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Nasıl Beslenmeli?
1- Akşam Yemeğinde Tercih Sebze Olmalı
sebze

Yatma saatine yakın protein ağırlıklı beslenmek kaliteli bir uyku için doğru değildir. Proteinden zengin besinler uyku esnasında sıkıntılara neden olur. Bu nedenle protein ağırlıklı besinler öğle yemeğinde, sebze ve salata türü besinler akşam yemeğinde tercih edilmelidir.

2-Yemekten Hemen Sonra Uyumayın
gece

Yemek sonrası sindirim sistemi aktif durumda olduğu için uykunuz sürekli bölünür. Sağlıklı bir uyku için yemekten 2,5 – 3 saat sonra uyumaya özen gösterin.

3- Yatmadan Önce Kafein Almayın!
0000508780

Yatmadan 3-4 saat önce kahve, çay, çikolata gibi yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

4-Baharatlı Yiyecekler Öğle Yemeğine
baharatlı

Uyku sorunu yaşayan kişilerde baharat uykunun bölünmesine neden olabilmektedir. Akşam vakitlerinde sindirim sistemi daha yavaş çalıştığından dolayı baharatlı besinler uykuya geçiş vaktini uzatmaktadır.

5- Su Tüketimini Arttırın
Kaliteli-Bir-Uyku-İçin-Beslenme-Önerileri-5-785×600

Suyun önemi o kadar büyük ki; diyet olsun düzenli beslenme olsun her durumda tüketilmesi gereken en önemli besindir. Ancak su tüketimi gün içine yayarak yapılmalıdır. Yatmadan 1-1,5 saat önce su alımını keserseniz gece yarısı uykunuzun bölünmesine neden olmayacaktır.

6- Triptofandan Zengin Beslenmek Gerekir
süt-içen-kadın-süt

Gece yatmadan önce bir bardak süt içerseniz uykuya geçişiniz daha rahat olacaktır. Aynı zamanda gün içerisinde muz, kuru yemiş, yumurta tüketimi sağlanmalıdır.

Yazan admin

Yorum Yap