RAM’de Slot Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Yuva, bilgisayarın kolayca yerleştirilmesini sağlayan anakart üzerindeki bilgisayar girişleri olarak adlandırılabilir. Böylece değiştirilmesi gereken bilgisayar donanım ve bileşenlerini slot sayesinde kolayca tamamlayabilirsiniz. Slot sistemi ilk olarak 1997 yılında Intel tarafından geliştirilmiştir. Geçmişten günümüze kadar gelen slot makineleri sistemi geliştirilmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Birçok kullanıcı yeni bir bilgisayar alırken hayal ettiği performans ve hızı ister. Ancak çoğu durumda kullanıcılar bilgisayarın beklenen hıza ulaşamadığından şikayet ediyor. Temel olarak, bilgisayarınızda gerçekleştirdiğiniz işlem sayısı, RAM’inizin performansını doğrudan etkiler.ramde slot sayısı, slot sayısı öğrenme, bilgisayardaki slot sayısını öğrenme

Bilgisayarda birden fazla işlem gerçekleştirirken yetersiz RAM nedeniyle beklediğiniz performansı elde edemeyebilirsiniz. Giriş yuvası sayesinde bilgisayarınıza uygun yeni RAM’i kolayca yükleyebilir ve farkı yaşayabilirsiniz. Yuva, birçok parça ve ekipmanı değiştirirken büyük önem taşır. Birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarlarının yuvasını tam olarak belirleyemez. Aynı zamanda slot sayısı da pek çok kullanıcının bilmediği detaylardan biridir. Tipik olarak, bilgisayarlardaki konektörlerin sayısı ve konumu gibi ayrıntılar markaya göre değişir. Ancak, bir bilgisayar için yuva sayısını bulmanın yolları tüm cihazlarda aynıdır. Bilgisayarınızdaki yuva sayısını bulmak zor değil. Aşağıdaki yöntemi takip ederek bilgisayarınızdaki RAM slot sayısını kolayca öğrenebilirsiniz.

Ctrl + Alt + Del ile yuvaları bulun

Bilgisayarı açarak yuva sayısını öğrenmek için ilk adımı atın.

Ardından Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonlarına basarak işlemi başlatabilirsiniz.

Ardından açılır menüden Görev Yöneticisi’ni seçin.

Açılan ekranda “Seçenekler” bölümünün hemen altında “Performans” sekmesi bulunur. İşleme devam etmek için buraya tıklayın.

Bu adımdan sonra karşınıza çıkan ekranda “Hafıza” yazan bölümü kontrol ediniz.

Bellek, açılan sayfanın sol tarafında bulunur. Bellek metninin altındaki sayı, bilgisayarınızdaki yuva sayısını gösterir.

Genel olarak RAM slot sayısı bilgisayarların marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Satın aldığınız bilgisayara bağlı olarak konektör sayısı artabilir veya azalabilir.

Yazan admin

Yorum Yap