Pırlanta Kolye Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta kolye modelleri de en az yüzük tasarımları kadar göz alıcı ve şık olabiliyor. Bu nedenle bu değerli taştan hazırlanmış kolyelerle de pek çok insan ilgileniyor. Ancak bu kadar yoğun bir ilginin oluşması aynı zamanda taklit ürünlerin de artmasına neden olabiliyor. Bu anlamda siz bir kolyedeki taşların gerçek olduğunu düşünürken aslında sahte bir taş için yüksek fiyatlar ödemiş olabiliyorsunuz. Bu nedenle her türlü şekilde pırlantanın gerçeğini sahtesinden ayırmak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Elbette bir pırlanta takı almak istediğinizde önce araştırma yapmanız daha sağlıklı ürün bulmanızı sağlayacaktır. Taş özellikleri, parlaklığı, ışığı yansıtma oranı, kesimi, hangi satıcıların sertifikalı olarak çalıştığı gibi detaylara dikkat edebilirsiniz.pırlanta kolye seçimi, pırlanta kolyede dikkat edilmesi gerekenler

Pırlanta kolye alırken bilinmesi gereken ilk konu bu konuda satış yapan kuyumcu ya da firmaların sertifikalı olarak satış yaptığıdır. Eğer tercih ettiğiniz kişi ya da kurumlar size bu konuda sertifika sunamıyorsa elbette sahte olma olasılığı da yüksek demektir. Bunun için de bildiğiniz ve güvendiğiniz isimlerden, markalardan yardım almanız ilk seçeneğiniz olmalıdır. Bunun yanı sıra mağazasındaki pırlanta ürünleri az olan kişiler de aracı olarak çalıştığı için normalden daha yüksek fiyatlar sunacağından bu tarz yerleri de tercih etmemeniz gerekir.

Pırlanta kolye de pırlanta yüzükler gibi teknik özellikleri ile sahtesinden ayrılır. Genellikle tercih ettiğini pırlanta firmasında bunu anlamanız için beyaz ışıklandırmalar kullanılır. Bunun nedenle pırlantanın parlaklığını ölçmektir. Eğer bir pırlanta gerçekse ışığı çok iyi yansıtacağı için ışıl ışıl bir görüntüye sahip olacaktır. Buna ek olarak pırlantanın rengi de koyu değil parlak renkli olacaktır. Eğer taş ışığı az yansıtıyorsa ya da mat bir rengi varsa sahte anlamına gelir. Elbette ışığı yansıtabilmesi için yeterince berrak olması gerekir. Seçim yaparken buna da dikkat edebilirsiniz. Pırlantayı ışığa tuttuğunuz zamanda fark edeceğiniz bir diğer özellik ise elbette ışığı kırma oranıdır. Eğer taşa ışık tuttuğunuzda etrafından ayrılan birçok ışık huzmesi görüyorsanız pırlantanız gerçek demektir. Ancak sadece tek bir ışık huzmesi çıkıyorsa taşınız sahte anlamına gelir.

Yazan admin

Yorum Yap