Pedofili Nedir?

Çocuk istismarı söz konusu olduğunda akla gelen ilk terim “Cinsel İstismar” olmasına rağmen, aslında duygusal istismar ve fiziksel istismar gibi başka birçok boyutu vardır.

Bir çocuğun cinsel istismarı, rıza yaşının altındaki bir çocuğun, cinsel olarak olgun bir yetişkinin cinsel tatminine yol açacak bir eylemde yer alması veya bu durumu tolere etmesi olarak tanımlanır.pedofili, çocuk istismarı, çocuk istismarı yapımı

Cinsel istismar, doğrudan çocuğun vücuduna yönelik bir dizi cinsel eylemin yanı sıra cinsel içerikli çocukların videolarını ve fotoğraflarını göstermesi ve çocuğun cinsel ilişkiyi izlemesini içerebilir.

Halk arasında “sübyancı” olarak bilinen pedofili, bir çeşit hastalıktır. Bu hastalık DSM-IV-TR (Tanısal ve Hesaplama Kılavuzu Revize Edilmiş Ruhsal Bozuklukların 4. Basımı) tanı kriterlerine göre aşağıdaki gibi tanımlanır. Pedofili, en az 6 aydır ergenliğe girmemiş bir çocuk veya çocukla cinsel aktiviteye sahip olmakla ilgili yoğun, cinsel uyarıcı fantezilerin, cinsel dürtülerin veya davranışların tekrarlayan bir oluşumu olarak tanımlanmıştır.

DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre, pedofili tanısı koymak için, kişinin cinsel aktivitesi olan çocuklardan en az 16 yaşında ve en az beş yaşında olması gerekir.

Pedofilik bireyler genellikle yakın çevrelerinden çocuk seçerler. Zaten, çocuklarda cinsel istismar vakaları incelendiğinde, istismar edenlerin veya pedofilik insanların çoğunlukla çocukların akrabaları veya komşuları olduğu görülmektedir.

Pedofilik insanlar önce çocuklarla yakın ve sevgi dolu bir iletişim kurar. Çocuğa yaşına göre şeker vermek, onu evine davet etmek ve bir şeyler teklif etmek ve ebeveynleri ona kızdığında onu korumak gibi davranışlarla çocuğun güvenini kazanmaya çalışırlar.

Pedofilik bireylerin eylemlerini gerçekleştirmeyi tercih ettikleri yerler genellikle çocuğun bildiği yerlerdir. Küçük çocukların ve kızların kendi evlerinde veya pedofilik bir bireyin evinde cinsel yolla taciz edildiği ve yol kenarı, ormanlık alan, okul, ev dışındaki oteller gibi yerlerde ergenlerin ve erkek çocukların cinsel tacize uğradığı ortaya çıkmıştır.

Pedofilik insanlar, aile ve sosyal ortamlarda zayıf sosyal ilişkileri olan içe dönük insanlardır. Genellikle psikoseksüel olarak olgunlaşmamış bireylerden oluşurlar. Erkeklerin çoğu 40 ile 70 arasındadır.

Ailelere Öneriler:

– Çocuklarınızın kiminle zaman geçirdiğini takip edin. Yeni hareket eden ve çocuğunuzla çok ilgilenen bir komşu varsa, o komşu hakkında bilgi toplayın.

-Çocuğunuzun internet erişimini kontrol edin. Ev dışında internet erişimi olup olmadığını kontrol edin ve bilgi alın.

– Çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişim kurun ve son zamanlarda garip bir davranışları olup olmadığını öğrenin.

– Çocuğunuzun yakınındaki insanlara karşı dikkatli olun.

– Çocuğunuzla iletişim kurun Çocuğunuzla iletişiminiz bozulursa, profesyonel destek ile iletişiminizi geliştirin.

– Çocuklarınızın davranışlarını gözlemleyin. Bir şeyden şüpheleniyorsanız, doğru konuşmaya çalışın.

Yazan admin

Yorum Yap