Paintball ne demektir?

Paintball [2] [3] [4] kişi ile oynanır. Dışı jelatin ile kaplı suda çözünen boyaların havalı silah ile atılması ve hedef kişinin vurulmasına bağlı olarak oynanan oyuna paintball denir. Paintball toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen suda çözünür polimerden oluşmaktadır. Oyun tamamen eğlence amaçlıdır ve rekabetin gerilimin ve heyecanın tavan yaptığı alanlardan bir tanesidir. Paintball yani boya topları tamamen toksik olmayan yani zehirli olmayan boyların kullanılmasıyla yapılır. Paintball kişilerin içlerindeki silah ve savaşma aşkını bir nebze de olsa bastırmak ve söndürmek için vardır. Paintball her ne kadar eğlenceli bir oyun olsa da, bir o kadar kendi içersinde tehlike arz eder. Gereken kostümün paintball firması tarafından verilmemesi ve temin edilmemesi halinde atılan her boya topu riskli bölgelere isabet ederek sağlık bakımıdan tehlike arz edebilir.O yüzden paintball oynamadan önce ekipmanlarınızın ve kostümlerinizin eksiksiz ve tam bir şekilde sizlere temin edildiğinden emin olduktan sonra ve gerekli tehlike bölgelerinin kostüm ile sağlam ir şekilde korunduğundan emin olarak oyuna başlamanız sağlığınız açısından önemlidir. Tüm bu şartlar tamamlandıktan sonra paintball keyfini çıkarmaya başlayabilir ve nefes nefese kıran kırana bir mücadeleye adım atabilirsiniz!paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

Paintball alanları

Oyun farklı boyutlarda açık veya kapalı alanlarda oynanabilir  Takımdan birer oyuncu araziyi gözlemlemek için araziye serpilir ve böylece taktiksel saldırıları kafada belirleyerek takımı ile paylaşır. Paintball İstanbul gerek senaryo gerekse sunulan arazi bakımından en iyi hizmet veren illerimizden bir tanesidir. Her ilimizde paintball oyunu sergilense de İstanbul ilimizde paintball kişilere daha kaliteli arazi şartları ve kostümler temin eder. Oyunun keyfini bir kat daha fazla çıkarmak için araziin oyun için uygun olması ve havasının çok temiz olması gerekir çünkü paintball bir bakıma spordur ve nefes kontrolünün iyi bir şekilde yapılması gerekir. Oyunun modeline bağlı olarak, oyunun senaryosu ve saati değişebilir. Bu saatlerce de sürebilir günlerce de sürebilir.Paintball yasallığı ülkeler ve bölgeler arasında değişmektedir. Düzenlenmiş oyunda sunulan pek çok alanda, oyuncular koruyucu maske takmak zorundadırlar, ve oyun kuralları titizlikle uygulamalıdır.

Oyun için gereken kurallar

Öncelikle oyuna başlarken sizlere gerekli kostümler dağıtılır ve ardından içleri boya tüpleri ile dolu havalı tüfekler sizlere teslim edilir. Ardından takımlar bölgelerine ayrılarak bir taktik belirlerler. Ardından hakemin komutu ile oyun başlar. Oyuncunun üzerinde bulunan herhangi bir boya izi oyuncunun elenmesine sebep olur. Oyuncunun siperden sıçrayarak üzerine gelen boya oyuncunun elenmesine sebebiyet vermez çünkü oyuncunun oyun dışı kalması için boya tüpünün direkt olarak isabet etmesi gerekir. Oyuncuların aynı anda birbirlerini boyaması sonucunda ise oyuncuların ikisi de elenir. Vurulan oyuncu alanı hızla terk eder. Oyunculardan  her hangi birsinin oyun alanına çıkmasıyla alan dışına çıkan o oyuncu diskalifiye olur ve alanı olabildiğince hızlı bir şekilde terk eder. Oyun belli bir süre içersinde oynanr ve oyunu bitiren düdük ise hakem tarafından 3 kez çalınır. Oyun sonunda oyuncular ellerindeki havalı tüfekleri emniyetli bir şekilde omuzlarına alarak oyun alanını dışına gelirler. Oyun bittikten sonra oyuncuların boşa sıkması, havaya ya da her hangi bir yere ateş etmesi kesinlikle yasaktır. Bu heyecan maratonuna katılmak oldukça cüzi miktardadır. Paintball fiyatları çok uygun fiyatlara sahiptir. Paintball ücreti takım arakadaşları arasında bölündüğü için fiyat kişi başı verilir ve fiyat düşer. Bu bakımdan bakıldığında uygun fiyatlara painball heyecanını yaşamak hiç de zor değildir!

Yazan admin

Yorum Yap