Paintball nasıl bir spordur?

Paintball herkesin de bildiği gibi tabanca ve boya kapsülleriyle oynanabilen bir oyun türüdür. Oyuncuların bireysel olarak ya da takım halinde rakiplerini yenmek için mücadele ettikleri bir aksiyon oyunudur. Genel olarak iki farklı takımın birbirlerini yenmek için oynanır. Ülkemizde spor ve eğlence olarak oynanan oyun aynı zamanda profesyonel oyuncularla beraber turnuvalarda da baş göstermektedirler. Oyun senaryolarının gerçek olmasından dolayı silahlı güçlerin eğitiminde kullanılmaktadır. Kıssa bir sürede yaygınlaşan bu oyun popüler bir spor haline gelmiştir. Oyunun çıkış yeri olarak gösterilen Amerika’da kayıtlı milyonlarca Paintball oyuncusu bulunmaktadır. Ülkemizde de yavaş yavaş turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır. Bunla beraber insanların bu spora olan ilgisini de artırmak amaçlanmıştır. İstanbul’da bildiğimiz kadarıyla birçok Paintball işletmesi bu sporun daha yaygın hale gelmesi, şiddete meyilli olanların kendilerini sakinleştirebilmesi için değişik organizasyonlar düzenlemektedirler. Örneğin Maltepe Paintball bunların başında gösterilebilmektedir. Maltepe Paintball yapmış olduğu organizasyon ve kampanyalarla müşterilerini bu sporu yapmaya yönlendirmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak Paintball günümüzde en yaygın ve en çok yapılan aksiyon sporları arasındadır. Bu sporu yapmanın herhangi bir yaşı ve sınırı olmadığından insanların rahatlıkla içlerindeki enerjiyi boşaltabilmektedirler.paintball nedir, paintball nasıl oynanır, paintball kuralları

Paintball güvenlik kuralları

Ülkemizde uygulanan Paintball kuralları oyuncuların hiçbirine zarar gelmemesi için tasarlanmış kurallardır. Oyuncular koruyucu maske ve kıyafetlerini giymeden oyun sahasına kesinlikle giremezler. Oyun alanı içerisinde kesinlikle maske ve kıyafetlerini çıkarmak yasaktır. Oyun alanına girmeden önce silahların emniyetleri kesinlikle kapalı tutulmalıdır. Oyun içine rakibine yakın mesafeden ateş etmek yasaktır. Oyunda rakip takımın oyuncusuna fiziksel temasta bulunmak yasaktır. Oyun dışı kalmış oyuncuya ateş etmek yasaktır. Hakemlere ateş etmek yasaktır. Bitiş düdüğünden sonra havaya veya herhangi bir yere ateş etmek yasaktır. Bahsetmiş olduğum gibi oyun içinde veya dışında hiç kimsenin canının yanmaması için getirilen güvenlik kuralları başlıca bunlardan oluşmaktadır. Ülkemizde bu güvenlik kuralları yaygın olarak uygulanmaktadır. Her yıl Paintball işletmelerinin teftişi yapılmaktadır ve bu nedenle güvenlik prosedürünü uygulamayan işletmelere kapatmaya kadar büyük cezalar uygulanmaktadır. İlk yıllarda İstanbul’da yapılan teftişler sonucunda birçok işletme cezalandırılmıştır. Bu sebeple artık Paintball İstanbul’da bütün işletmeler tarafından güvenlik prosedürüne uygun şekillerde işletilmektedirler.

Paintball güvenlik malzemeleri

Diğer bir anlamıyla da koruyucu malzemeler olarak adlandırılırlar. Maske: Paintball dışında da birçok sporun yapılışında kullanılan maske saha içerisinde polikarbon camdan üretilmektedir. Bu nedenle yüze gelebilecek atışlardan sizi koruması ve zarar önleyici olarak kullanılmaktadır. Bu maskenin buhar önleyici olmasıyla birlikte oyun esnasında daha açık görüş acınızın olmasını sağlamaktadır. Üniformalar: üniformalar sizi hem boyadan hem de gelen atışların size vereceği acının engellenmesini sağlayarak daha sağlıklı oyun oynamanızı amaçlamaktadır. Bu üniformalar yazlık ve kışlık olmak üzere iki çeşittedir. Yazlık üniformalar hava delikleri sayesinde sıcak havalarda daha rahat yun oynamanızı sağlamaktadır. Kışlık üniformalar ise su geçirmezlik özelliği ile ön plana çıkarak yağmurlu ve ıslak zeminlerdeki oyunlarda size daha rahat oynama kolaylığı sağlamaktadır. Namlu tıpaları: bu tıpalar oyun başlamadan önce takılarak güvenli bölgelerde yapılacak kaza atışlarını önlemede kullanılmaktadır. Bu sayede insanların yaralanmaması ve zarar görmemesi esas alınmıştır. Güvenlik ağı: güvenlik ağının amacı oyun sahasının etrafını sarmak ve oyun esnasında yapılan atışlarda oyun dışındaki kişilerin zarar görmemesini önlemektir. Bu güvenlik malzemeleri oyun içinde kullanımı şarttır ve ücretsiz olarak her oyuncuya tahsis edilmektedir. Ödemiş olduğunuz Paintball fiyatları güvenlik malzemelerini de kapsamaktadır. Sonuç olarak maske, üniforma, namlu tıpaları ve güvenlik filesi Paintball da kullanılan güvenlik malzemeleridir.

Yazan admin

Yorum Yap