Ortodonti tedavisi niçin uygulanır ve kimlere uygulanır?

Ortodonti tedavisi en fazla çapraşık dişler ile ilgilenir. Çapraşık dişler erken sürede tedavi edilmediğinde dişlerde çürüme ve diş eti hastalıklarına yol açabilirler. Diş fırçalarken, çapraşık dişlerde diş fırçası bazı dişlere ulaşmakta güçleşir. Fırçalanmayan diş ve diş etleri zamanla çürümeye başlar. Ortodonti tedavisi ile dişlere gerekli uygulamalar yapılarak dişlerin düzgün dizilimi gerçekleşir ve fırçalamak daha kolaylaşır.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodonti tedavisi uygulanan kişiler

Ağız ve dişler, insanların yüzlerinde en belirgin kısımlardan biridir. Bu sebeple ilk izlenimler için oldukça önemlidir. Ayrıca alt ve üst çenedeki orantısızlıklarda yüzde çok rahat bir şekilde belli olur. Bu ve bunun gibi simetrik bozukluklar tedavi edilebilir. Ortodonti tedavisi dediğimiz tedavi ile diş, çene ve ağız bölgesi normal bir görünüme kavuşabilir.

Estetik kaygı, psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi kişinin zamanla kendine olan özgüvenini yitirmesine ve buna bağlı olarak fizyolojik açıda da rahatsızlık duymasına sebep olur. Kendini kötü hisseden biri içine kapanır ve hareketsiz bir hayatı tercih eder. Hareketsiz bir hayatta zamanla sağlığın bozulmasına ve çeşitli hastalıkların başlamasına sebep olabilir. Kişinin kendini mutlu, huzurlu ve güzel hissederek güne uyanması ile bitkin, huzursuz ve çirkin hissederek güne uyanması arasında ve bunun o güne yansıması gözle görülebilir bir fark vardır.

Ortodonti tedavisi genel hatları ile bu tür kusurları tedavi etmek için kullanılır. Diş hekimleri ve ortodonti uzmanları bu tür tedavileri gerçekleştirirler. Tedaviler yüzde yüze yakın bir oranda olumlu sonuçlar doğurur.  Ortodonti tedavisi genç yaşta yapılırsa bu kişi için büyük bir avantaj sağlamak ile birlikte tedavi sürecinin hızlı olması sağlar. Ortodonti tedavi süresi kemik gelişiminin hızı ile orantılı olarak gerçekleşir.

Hiç kimse diş hekimine gitmek, muayene olmak zorunda kalmak istemez. Ama çeşitli genetik ve çevresel faktörler kişileri bu duruma iter. Diş hekimleri birliğinin yaptığı açıklamada her 7 yaşında ki çocuğun ortodonti uzmanına görünmesini ve muayene olması gerektiğini belirtmiştir. Diş ihmale gelmez ve kişinin iç güzelliği dışa vuran gülüşler sağlar…

Yazan admin

Yorum Yap