Ortodonti diş sağlığının yanı sıra nelere etkisi vardır?

Ortodonti diş hekimliği ile ilişkili yüz, çene ve dişlerdeki kemiklerle ilgilenen bir daldır. Ortodonti dişlerde oluşan çapraşıklıkların dışında çene ve kafa kemiklerinde oluşan bozukluklarla da ilgilenir. Ancak toplumda ortodontik tedavi denildiği zaman direk olarak diş teli tedavisi anlaşılır. Bu durum uzmanlar tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Ortodonti ile ilgilenen kişilere de ortodonti uzmanı adı verilir.ortodonti tedavisi, ortodonti faydaları, ortodonti ve diş sağlığı

Ortodontik bozuklukların erken teşhisi için çocuklarımızı erken yaşta ortodonti uzmanlarına muayene ettirmeliyiz. Ortodontik bozuklukların iki türlü nedeni olabilir. Birincisi genetik – kalıtsal nedenler ikincisi ise çevresel – fiziksel faktörlerin etkisi ile oluşan ortodontik bozukluklardır. Genetik – kalıtsal bozukluklarda erken tanı çok değerlidir. Çevresel –fiziksel bozukluklarda ise çevresel – fiziksel faktörlerin önüne geçmek gerekir. Birçok çevresel – fiziksel faktör ortodontik bozukluğa sebep olabilir. Bu faktörleri bir ortodonti uzmanında öğrenmek sizin için daha yararlı olacaktır. Eğer bir uzmana danışmayacaksanız internet ortamında da bu faktörleri bulabilirsiniz. Çevresel – fiziksel faktörlere birkaç örnek vermek gerekirse; sürekli kalem gibi sert cisimlerin ısırılması, geç yaşlara kadar emzik kullanılması, ağızdan nefes alınıp verilmesi gibi faktörleri sayabiliriz.

Dişlerde oluşan ortodontik bozuklukların tedavisi diş teli ile mümkündür. Birçok diş teli tedavisi yöntemi mevcuttur. İnsanlar diş teli tedavisi sırasında oluşan kötü görüntü nedeni ile rahatsız olurlar. Bu rahatsızlık duygusu da diş teli tedavisi yönteminde yeni metodların gelişmesine yardımcı oldu. Örneğin indirekt bonding yöntemi ile yapılan diş teli tedavisi yeni teknolojinin ürünü ve insanların daha rahat etmesi için yapılmış bir yöntemdir. Bu yöntemde dişlere yapıştırılan braketler bir kalıp üzerine monte edilerek çıkarılıp – takılır bir diş teli sistemini ortaya çıkarmıştır.

Kısacası ortodontik tedavi denildiği zaman her ne kadar akla hep diş teli tedavisi gelse de ortodonti diş dışında kafa ve çene kemiklerinde oluşan bozukluklar ile de ilgilenir. Bütün saydığımız bu bölgeler için farklı farklı çalışmalar mevcuttur. Ortodontik tedaviyi sadece diş teli tedavisi olarak görmek doğru bir algı değildir.

Yazan admin

Yorum Yap