Neden sigara içmeye devam ediliyor?

Sigara içenlerin çoğu maalesef zararlarını bilerek içmeye devam etmektedir.  Özellikle sigaranın zararlarını anlattığınızda sigara içenlerde maalesef  ters etki yapabiliyor. Bunun nedeni beyinde  savunma mekanizmasının çalışması, sigaranın zararının görmezden gelinmesi.

Sigara içenlerin ve bırakmak isteyenlerin öncelikle  “ben neden sigara içiyorum?” sorusuna samimi cevap vermeleri gerekiyor? Sigarayı bırakamama ile ilgili bazı nedenler bulabiliriz;sigara kullanma, sigarayı bırakmak, sigara neden içiliyor

  1. Stres ile başa çıkma.
  2. Toplumda kalabalıkla başa çıkma yöntemi.
  3. Alışkanlık. (Yemekden sonra v.b.)
  4. Sigara olmadığında yoksunluk hissi, panik.
  5. Motive olamama, sağlıklı düşünememe.

Yukarıdaki nedenler gibi bir sürü neden bulunabilir. Sigara içenlere neden sigara içiyorsun, faydaları nelerdir? Diye sorulduğunda elle tutulur birşey sayamazlar. İçenlerin %80’ nin bırakmak istediğini söyler çoğu bırakamadığından şikayet eder.

Öncelikle sigara içenlerin sigaranın bir alışkanlık değil, uyuşturucu madde bağımlılığı olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Bu bağlamda sigara içenler aslında uyuşturucu bağımlısıdırlar.

Sigarayı bırakacak arkadaşlar öncelikle şunları düşünmesi gerekiyor;  “Sigara gerçekten beni öldürüyor, ben uyuşturucusu bağımlısıyım ve sağlıklı olmak istiyorum. Paramı kendimi zehirlemek için kullanmayacağım. Artık ellerim kokmayacak, nefesim kokmayacak, dişlerim sararmayacak, daha rahat nefes alacağım…”

Gerçekten motive olmamış ve sigaranın zararını kavranmamışsa sigarayı bırakmak da bir o kadar zor olacaktır. Bu gibi durumlarla baş etmek için kendinize bir sigara bırakma günlüğü yapın. Bu günlüğe her gün yaşadığınız şeyleri yazın.  Bu bir süre sonra hoşunuza gitmeye başlayacaktır.

Yazan admin

Yorum Yap