Mevsimin Gözde Meyvesi Nar

Nar bu mevsimin en gözde ve en bol bulunan meyvesidir. Nar çekirdeğinden, kabuğuna kadar her şeyiyle bir şifa deposudur. Narın faydalarını saymakla bitiremeyiz.  Nar bu kadar önemli ve faydalı özelliklerine karşın ülkemizde yeteri kadar tüketilmemektedir.

Nar içindeki antioksidanlar nedeniyle kanserin bir numaralı düşmanıdır. İçinde potasyum ve C vitamini bulundurduğu için kansere karşı koruyucu özelliğinin yanında iyi bir kalp ve mide dostudur. Vücudun gribel enfeksiyona açık olduğu bu mevsimde nar tüketilmesi çok önemlidir. Çünkü nar vücut direncini artırarak bizi hastalıklara karşı korumaktadır.narın faydaları, nar tüketmek, nar meyvesinin faydaları

Ayrıca nar kolestrolün ve şekerin düzenlenmesinde de birinci sırada yer alır. Özellikle nar suyu içmek kalp ve damar hastalıklarını önlemek  için çok önemlidir. Nar suyu içmek yüksek tansiyon hastaları içinde çok faydalıdır.

Narı içinde bulunan zarı ile tüketmek mide ülseri için bir şifa kaynağıdır. Ayrıca nar yağı cildimizdeki kırışıklıkların önlenmesinde ve yaşlanmanın geciktirilmesinde kullanılmaktadır.

Narın faydalarından bahsederken nar kabuğunun faydalarını da söylememek büyük bir hata olur. Nar kabuğunun bilinçsizce çöpe atılması yapılan en büyük yanlışlıklardan biridir. Nar kabuğunda bulanan antioksidan ve vitaminler nardan daha fazladır.

Bu nedenle nar kabuğunun özellikle meme kanseri başta olmak üzere bir çok kanser hücresini önlediği ve kanser hücrelerinin küçülmesini sağladığı uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

Nar kabuklarını çöpe atmak yerine nar kabuklarını güzelce yıkadıktan sonra 40-50 derecelik fırında kurutularak saklanması gerekir. Bu kuruyan kabuktan bir tutam alıp bir bardak kaynamış suyun içine atarak 5 dakika kaynatıp demlendikten sonra  hem şeker hastalığının düzenlenmesi, hem de kansere karşı savaşmak için her gün çay olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir

Yazan admin

Yorum Yap