Menopoz ( Ay hallerinin tamamen durması )

Birleşik Amerika da 40 sağlık merkezi tarafından 16600 kadının yarısında estrogen ve progesterone hormonları verilerek ve yarısında da bu hormonları verilmeyerek yapılan araştırmalarda beş yıl sonra hormon alanlarda meme kanserinde artma olduğundan ve kalp damar hastalıklarının önlenmesi bakımından bir fayda görülmediğinden mecburen çalışma ve araştırma Mayıs 2002 tarihinde durduruldu.menopoz belirtisi, menopoz tedavisi, menopoz nedir

Bu bulgular tabiki hormon alan kadınlarda büyük endişe yarattı. Bugün Amerika da hormon almakta olan kadınlara doktorları ile konuşup ya hormonubırakma veya azaltma olanaklarını konuşmaları öneriliyur.

Bazı kadınlar hormonla kendilerini çok iyi hissettiklerinden her şeye rağmen hormonu bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Sıcak basmaları, uykyda düzensizlik, asabiyet ve depresyon, vajende kuruluk, baş ağrıları gibi erken sıkıntıların altı aya kadar estrogenle tedavi edilmesinde bir sakınca görülmüyor.

Kemik erimesine ( Osteoporosis ) önlemek ve tedavi etmek için Fosamax ve Relaxifen gibi ilaçlar etkili olarak kullanılıyor. Yan etkiler doktorla görüşülmelidir.

Menopoz adetlerin bir yıldan daha uzun olarak durmasıdır. Ortalama yaş 50 civarıdır. Bu kesilme tabi olabilir veya bir kadının yumurtalıkları bir hastalık nedeniyle çıkarılmış ise o kadın da menopoza girmiştir. Demekki yumurtalıklarda hormon yapımı tabi olarak veya ameliyat ile kesilince menopoza giriliyor.

Sigara içenlerde ve kemoterapi görmüşlerde menopoz daha erken başlayabilir.

Maalesef pekçok kadın menopoza bir çökme, pekçok şetlerden katıp devresi olarak bakar. Halbuki özellikle bugün insanlar uzun yaşamaktadırlar. Ortalama olarak bir kadın hayatının üçte birini menopoz devresinde yaşayacaktır. Ömrün bu kadar uzun bir süresini heba etmeye gerek yok. Evet menopozun başlaması ile sıkıntılı bir devre olabilir fakat bu rahatsızlıkları giderecek olan çareler vardır. Kaldı ki gebe kalmaktan korkmakta olan bir kadın menopozda gebe kalamayacağı bu endişeden kurtulur ve birçok bakımdan rahat bir yaşam surer.

Gebelikte yumurtalıklarda hormon, özellikle estrojen üretiminin kesilmesi tedricen olur. Buna bağlı olarak da menopozdan birkaç yıl evvel ay hali sekmesi, uykusuzluk ve sinirlilik gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu durumda doktorun “merak etmeyin herhalde adetleriniz duracaktır ” demesi yetmez, hastanın sıkıntılarının tedavi edilmesi gereklidir. Bu devreye perimenopoz yani menopoza yakın devre deniyor.

Yazan admin

Yorum Yap