Meme kanserinde aile faktörü nasıl etkilidir?

Tüm dünyada en sık rastlanan kanser türlerinden birisi meme kanseridir. Tedavi şansı erken tanıda oldukça yüksektir. Kanserden korunmak ve meme kanseri riskini minimuma indirmek için alabileceğiniz önlemlerin başında kötü alışkanlıklardan uzak durmak (sigara, alkol, uyuşturucu), sağlıklı beslenme, düzenli spor ve stresten uzak durmak gerekmektedir.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Meme kanseri başta olmak üzere, tüm kanser türleri ve diğer hastalıkların risklerini bu ana başlıkları uygulayarak azaltabilirsiniz. Çevre faktörü ve aile öyküsü elbette ki bu ana başlıkları uygulasanız bile kanser olmanızda etkin rol oynayabilir. Ancak bu başlıklar, tedavi sürecinizi kısaltacaktır ve bünyenizin çok daha sağlam olmasını sağlayacaktır.

Amerika gibi gelişmiş ülkelerde meme kanserine daha sık rastlanmaktadır. Sağlık bakanlığı verilerine göre ülkemizde de 100.000 kadının 38’inde görülmektedir. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda rastlanılan kanserler arasında 1. sırada gelmektedir. Bu oran görüldüğü gibi ülkemizde de oldukça yüksektir. Bu sebeple, meme dokunuzda herhangi bir anomali fark ettiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Yılda en az bir defa klinik muayene gerekirse meme ultrasonu 30 yaşını aşan her kadının yaptırması gereken işlemlerdir. Mamografi ile tarama kırk yaşından sonra klinik muayeneye eklenmelidir. Meme kanserine 40-50 yaş üzeri kadınların yakalanıyor olması meme kanseri ile ilgili bilinen en büyük yanlıştır. Çok daha erken yaşlarda da meme kanseri görülebilmektedir. Her geçen yıl bu yaş sınırı daha da aşağılara inmektedir ve ek olarak, meme kanserine erkeklerde de rastlanılabilmektedir. Kontroller bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Eğer birinci derece akrabalarınızda (anne, kardeş), ailenizde meme kanseri ve meme kanseri ilişkili kanserler (over kanseri,kolon kanseri,rahim kanseri) vakası varsa topluma göre artmış kanser riskiniz var demektir. Bu sebeple, bu durumu doktorunuzla paylaşarak risk durumunuza göre takip proğramınızın oluşturulmasını sağlamalı ve buna uygun hareket etmelisiniz.

Yazan admin

Yorum Yap