MEME KANSERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Meme kanseri denildiğinde aklımıza ilk gelen kadınlardır. Yaygın kanının aksine meme kanserinin kadınlarda görülme sıklığı daha yüksek olsa da erkeklerde de bu kanser türüne rastlanılabilmektedir. Erkeklerde bu oran %1’ lerde kalmaktadır. Kadınlar arasında ise bu oran artmaktadır. Her 8 kadından 1’i risk altındadır.meme kanseri belirtileri, meme kanseri oluşumu, meme kanserinin anlaşılması

Etken Teşhisin Önemi

Tüm kanser türevlerinde olduğu gibi bu türde de erken tanı çok önemlidir. Bunun için de kişinin öncelikle kendisini tanıması gerekmektedir. Türkiye Halk Sağlığı Kanser Daire Başkanlığı verilerine göre; risk faktörleri bayanlarda; östrojen hormonuna maruz kalınan süre ile doğru orantılıdır. Erken adet görme, geç menopoza girme ( 55 yaş ve üzeri) gibi nedenlerle vücut daha çok östrojen hormonuna maruz kalacağı için risk artmaktadır. Uzun süre boyunca doğum kontrol hapı kullanımı, yağ yönünden zengin besinler ile beslenme, alkol – sigara tüketimi bu riski arttıran diğer faktörler arasındadır. Erkeklerde ise östrojen hormonu fazlalığı, daha önceden ailede meme kanseri vakası görülmesi (özellikle 40 yaş altı), uzun süreli radyasyona maruz kalınma gibi sebepler daha çok etkilidir. Asıl olarak görülme yaşı ise 60 yaş üzeridir. Meme dokusunun erkeklerde kadınlara göre daha az bulunması, bu kanser türünün erkeklerde görülme sıklığını azaltmıştır.

Riskleri Azaltmanın Yolları

Bu riskleri en aza indirebilmek için sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ile sık sık zayıflayarak kilo almaktan kaçınma, alkol ve tütün mamullerinden uzak durma, düzenli bir yaşam ve spor faaliyetlerinde bulunma çok önemlidir. Ulusal kanser tarama programı önerilerine göre: 20 – 40 yaş arası bireylerde; her ay kendi kendini elle muayene yaparak 2 yılda bir sağlık kuruluşunda muayene, 40-69 yaş arası bireylerde ise; her ay kendi kendini elle muayene yaparak yılda bir sağlık kuruluşunda muayene ile ek olarak 2 yılda bir mamografi çekilmesi önerilmektedir. Unutmamak gerekir ki yüksek motivasyon, erken teşhis, tanı ve tedavi iyileşme sürecinde büyük önem taşımaktadır. her birey bu rahatsızılığa yakalana bilir ancak önemli olan diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis sizleri hayata bağlar bu konuyu dikkate almalısınız.

Yazan admin

Yorum Yap