Laptop Performansını Arttırma Yöntemleri

Yıllar geçtikçe, dizüstü bilgisayarınızın performansı zamanla düşebilir. Ancak birkaç küçük dokunuşla dizüstü bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlarımızın performansında veya hızında meydana gelen yavaşlamalar zaman zaman canımızı sıkabilir ve eğer işlerimizi bilgisayar üzerinden yapıyorsak performansın düşmesi hoş olmayan durumlar yaratabilir. Bu durgunluğu en aza indirecek adımlar atarak sorunu önlemeye çalışabiliriz. Windows 10 cihazlarını optimize etmeyi kolaylaştırmanın bazı yolları şunlardır:laptop performans arttırma, laptop hızlandırma, laptop hız ayarı yapma

Bilgisayarınızı temizleyin

Her şeyden önce, dizüstü bilgisayarınızın kaç yaşında olduğunu bilmeniz gerekir. Ne zaman satın aldığınızı veya en son ne zaman temizlediğinizi bilmeniz gerekir. Özellikle dizüstü bilgisayarınızı yatakta kullanıyorsanız, bilgisayarınızı periyodik olarak temizlemeniz gerektiğinin farkında olmalısınız.

Yavaşlamanın nedenini bulmak için menü çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açın, performans sekmesine gidin ve tozu tutan parçaların CPU, sabit disk veya RAM olup olmadığını kolayca görebilirsiniz.

Cihazınızın donanımını kontrol edin

Hemen hemen her şey gibi, dizüstü bilgisayarınızın da bir ömrü vardır. Ancak bu donanımın ömrünün uzatılması da bilgisayar kullanıcısına bağlıdır. Bu durumda da üç olası çözüm vardır. Sorunun ilk çözümü diski birleştirmek. Windows bunu genellikle arka planda yapar. İkinci çözüm ise kullanmadığınız ve artık ihtiyacınız olmayan uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırmaktır. Üçüncü ve son yöntem, belki de en önemlisi, eski sabit sürücünüzü katı hal sürücüsü ile değiştirmektir.

Gereksiz uygulamaları kaldırın

Genel olarak, birden fazla fotoğraf görüntüleyici gibi aynı işi yapan ve ek girdisi olmayan uygulamalar gibi, birbirinin işlevlerini görebilen ve görevler açısından neredeyse aynı görevleri gerçekleştirebilen uygulamalar varsa, bunları bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. bilgisayar. Örneğin, her gün aktif olarak kullanmadığınız tüm uygulamalar için otomatik güncelleme özelliğini kapatabilir ve görev yöneticisinden başlangıç   sekmesine giderek, kullanmadığınız açılışta açılan programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Virüsten koruma yazılımı indirin

Tarayıcınız üzerinden ücretli veya ücretsiz antivirüs programlarını arayabilir, indirebilir ve kullanabilir ve cihazınızı düzenli olarak tarayabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızdaki virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları bulabilir ve bu yazılımın neden olabileceği yavaşlamayı ortadan kaldırabilirsiniz. Windows kendini düzenli olarak optimize etse de, siz kullanıcılar olarak bu kadar az çabayla cihazınızın performansını artırabilirsiniz.

Yazan admin

Yorum Yap