Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Geliyor?

Balgam oluşmadan meydana gelen kuru öksürük, uzun süre devam ederse boğazı tahriş etmekte ve öksürürken yaşanan kasılmalardan dolayı mide kaslarında ve göğüs bölgesinde ağrılara neden olur. Öksürük, genel olarak vücudun nefes yoluyla gelen istenmeyen maddeleri dışarı atmak için kullandığı bir korunma sistemi denilebilir. Bu maddeler alerjenler olabileceği gibi viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, hava kirliliği, sigara dumanı ve toz zerrecikleri olabiliyor. Kuru öksürüğü geçirmek için zencefil, nane ve okaliptüs gibi bitkilerden yardım alınabilir.kuru öksürüğe çözüm, kuru öksürük nedenleri, kuru öksürüğe ne iyi gelir

Okaliptüs

Tıkalı burun ile öksürük için kullanılan en popüler bitkiler arasında yer alan okaliptüs dekonjestan etkisi yaratarak boğazı yumuşamaktadır. Okaliptüsün faydalı olması için yarımdan daha az suyu kaynattıktan sonra içine bir kaç okaliptüs yaprağı atıp yavaşça buharını soluyunuz. Bir süre sonra tıkalı burnunuzun rahatladığını hissedersiniz. Eğer ki, evde okaliptüs yağı varsa bir mendil üzerine damlatarak burnunuz tıkandığında koklamanız kolaylaşır.

Nane

Soğuk algınlığına bağlı olarak öksürüğü geçirmek için geleneksel olarak kullanılan nane yaprakları okaliptüs gibi dekonjestan etkisi yaratarak boğazı rahatlatmaktadır. Taze ya da kurutulmuş nane yapraklarında çay hazırlayarak öksürüğün şiddetlendiği zamanlarda içiniz. Çaya bir miktar bal eklemek boğazı yumuşatan etkisini arttırıyor.

Kekik

Anti bakteriyel özelliği olan kekik, bakteri sebebiyle yaşanan kuru öksürüğü geçirmek için kullanılmaktadır. Taze ya da kuru kekik yapraklarıyla hazırlayacağınız çay kısa sürede öksürüğü alır ve boğazı yumuşamaktadır.

Meyan Kökü

Boğaz tahrişini azaltmaya yardımcı olan meyan kökü aynı zamanda balgam söktürücü özelliği vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olan bitki enfeksiyon nedeniyle yaşanan öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefil

Öksürüğe karşı olarak zencefil kullanmak için taze zencefil köklerinden bir kaç dilim kesin ve daha sonra kaynamış suya atıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyiniz. 1-2 çay kaşığı bal ve bir kaç damla limon ekleyerek içilebilir.

Yukarıda belirtilen bitkilerden herhangi biri kuru öksürüğü azaltmada yardımcı olur ancak bu bitkilerin çok tüketilmesinin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayınız. Özellikle öksürüğünüz tüm önlemlerinize rağmen 3-4 günden uzun sürdüyse nedenini öğrenmek için bir doktora görününüz.

Yazan admin

Yorum Yap