Küçük Yaşlarda Öğrenilen Temel Kişisel Bakımlar

Doğumdan itibaren başlayan kişisel bakım öncelikle annelerin çocuğa verdiği bakımlar ile gerçekleşmektedir. Daha sonra ilerleyen yaşlarda kişi kendini tanımalı ve vücudu üzerinde bakımlarını yapmayı bilmelidir. Bu anneden alınan öğretilerin yanında kendi öğrendikleri ile birleşen alışkanlıkların sürekli olarak devam etmesi ile elde edilmektedir. Küçük yaşlarda sadece el yıkama ve vücutta banyo edilerek yapılan temizlik alışkanlıkları çocuğa verildikten sonra el ve ayak tırnaklarının kesilmesi alışkanlığı da edinilmelidir. Kişinin kendi kendine yapacağı bu bakımlar cildinde gözeneklerin açılması, parlaklık, temiz bir görüntü, mis gibi kokular ve toplum içinde fark edilme olarak hissedilecektir.temel kişisel bakım, kişisel bakım, temel bakım

Sıcak Su İle Banyo Yapmanın Riskleri Nelerdir?

Ciltte tahriş yapılmadan yapılması gereken bakımlarda alerji riski olmayan ürünler kullanılmalıdır. Bunlar en basitinden sabundan şampuana cildinizin kabul ettiği ürünler olmalıdır. Banyonuzu yaparken çok sıcak su sevenler için aslında uyarı niteliğinde olacak bir takım önerilerimiz olabilir. Çünkü sıcak su kan akışını hızlandırdığı için kaslarda ve sinir sisteminde gevşemelere neden olabilir. Direk olarak beyinde etkili olacak bu kan akışının banyo sonrasında uykuyu getirmesinin nedeni de budur. Beden yorgun düştüğü için beyin kendini uyumaya yöneltmektedir. Ayrıca kısa aralıklarla yapılan banyolarda cilt kendini toparlayamaz ve yağ dengesini tam olarak oluşturamaz.

Sıcak Su Cildi Kırıştırır Ve Kurutur

Banyodan sonra göreceğiniz kıvrışık bir cilt yapısı derisi yıpranmış bir cildi göstermektedir. Cildinizdeki sıcaklık hissi gittiğinde derinizin yavaş yavaş kendine geldiğini görebilirsiniz. Küçük yaşlarda alınacak olan sıcak ve soğuk su kavramı çocuğunuzun bünyesinde alışkanlık yapacağından banyo yaptırırken özen göstermelisiniz. Suyun deri altına işleyen nüfusu ile derinin özelliğinde değişiklikler olacağından cildiniz erken yaşlanma riski ile de karşılaşabilir. Derinin esnekliğini alacak olan sıcaklık su ile birlikte gevşemelere neden olacaktır. Bu da gergin olması gereken derinin alt tabakasını zayıflatarak nem ve yağ dengesini bozabilir. Dışardan su ile beslenen cilt bu durum alışık olduğu için ihtiyaç duymayacağı yağ tabakasını ortadan kaldırarak kurumaya başlar. Kuru ciltlerde zaten en erken yaşlanan cilt tipidir.

Yazan admin

Yorum Yap