Kolesterol Bitkisel Tedavi

Kolesterol hastalığı genel olarak 3 ana sebepten görülmektedir. Bu sebeplerin en önde geleni; kuşkusuz yanlış beslenme alışkanlığıdır. İçerisinde neredeyse hiçbir lif bulunmayan ve yoğun olarak kötü huylu kolesterol içeren hazır yiyecekler ile beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmek, kolesterol sorunlarının yaşanmasının başlıca nedenidir. Her geçen gün modern toplumlarda daha da yaygınlaşan hazır yiyecek kültürü, dünya genelindeki kolesterol hastalarının da son derece hızlı bir şekilde artış göstermesine neden olmaktadır.

Kolesterol, Kolesterol Bitkisel Tedavi ,Kolesterol Tedavi2
Bazı kolesterol hastaları da tüm hayatların boyunca dengeli beslenmelerine rağmen, yine de bu rahatsızlık ile karşılaşmaktadır. Bilim adamları yaptıkları araştırmalar neticesinde, bazı insanların genetik olarak kolesterol hastalığına yakalanmaya yatkın olduğunu saptamıştır. Kolesterol vücudun gelişimini ve hormonal faaliyetin düzenlenmesi için gerekli olan bir maddedir. İnsan vücudunda karaciğer tarafından üretile kolesterol maddesi, bu tip insanların karaciğerinde çok daha fazla üretilmektedir. Genetik olarak kanlarındaki kolesterol oranı yüksek olan bu kişiler, tükettikleri gıdalardaki yağ oranı çok düşük seviyelerde dahi olsa bu durumdan etkilenerek kolesterol hastası olabilmektedir.
Kolesterol hastalığının en büyük habercilerinden birisi de alkol tüketimidir. Aşırı alkol tüketiminin kolesterol hastalığının en büyük nedenlerinden biri olduğu, başta İngiltere ve Amerika olmak üzere birçok ülke tarafından yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Alkol tüketimi karaciğerde üretilen kolesterol miktarının büyük oranda artış göstermesine neden olduğundan, kandaki kolesterol değerlerinin de hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır.
Kolesterol tedavisi insanların bir ömür boyunca edinecekleri doğru beslenme ve egzersiz yapma alışkanlığı demektir. Lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük sebze ve meyvelerin beslenmeye dahil edilmesi ve haftada en az 2-3 defa düzenli egzersiz yapılması, kolesterol hastalığının doğal yollardan yenilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca mümkün olduğunda iyi huylu yani ldl kolesterol içeren yağlar ile hazırlanan yemeklerin yenilmesi de oldukça önemlidir.
Doğal yollardan kolesterol hastalığını yenmek için kişinin dikkat etmesi gereken önemli konulardan birisi de, alkol tüketimini sınırlandırmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar erkeklerde haftada 3-4, kadınlarda ise haftada 1-2 kadeh kırmızı şarap içmenin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azalttığını belirlemiş olsa da, diğer içkilerin çok alınması durumun değişmesine neden olmaktadır.

Yazan admin

Yorum Yap