Kol Uyuşması Nedir?

Kol Uyuşması Nedir?

İnsan vücudunda ağırlıkların kaldırılması veya günlük işlerin yürütülmesini sağlayan uzuvlardan en önemlisi kollardır. Oldukça güçlü bir kas ve sinir sistemi ile donatılan kollarda uyuşma nedenleri yine aynı şekilde bu kaslarda ve sinirlerde meydana gelen rahatsızlıklardır. Uzun süre boyunca hissizliğe yol açan ve devamlı olarak kendisini tekrarlayan kol uyuşması oldukça tehlikelidir. Genellikle kollarda uyuşma bu kas ve sinir sistemindeki hasarların bir belirtisi olarak ortaya çıkmakta ve hastanın günlük yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Peki, kollarda uyuşma neden olur?

Kol Uyuşması Neden Olur?

Bu sorun ile karşı karşıya kalan hastaların kollarda uyuşma neden olur sorusuna verilebilecek en kısa cevap: kaslarda ve sinirlerde meydana gelen rahatsızlıklar olacaktır. Bu anlamda incelendiğinde ise pek çok neden bu rahatsızlıkta rol oynamaktadır.

* Genellikle uykudan sonra meydana gelen kol uyuşmaları, uzun süreli baskılar nedeni ile sinirlerin sıkışması yüzünden olur. Geçici bir uyuşma olan bu semptomun yanı sıra ağır yükler taşımakta sinirlerin sıkışmasına yol açmakta ve kol neden uyuşur sorusuna cevap olmaktadır.

* Kasların yırtılması veya ezilmesi de kol uyuşukluğuna neden olan sebepler arasında yer alır. Ağır bir kuvvet altında kalan kasların zarar görmesi nedeni ile hem sinirler hem de kaslar tahrip olacağından kol uyuşmaları yaşanmaktadır.

* Başta uyuşturucu ve kimyasal maddeler olmak üzere yoğun alkol ve sigara tüketimi de kol uyuşuklukları nedenleri arasında yer almaktadır. Hem sinirlere zarar veren hem de damarları tıkayan bu maddeler zaman içinde kolun hissiz hale gelmesinde rol oynamaktadır.

* Bir diğer kol neden uyuşur sorusunun cevabı ise diyabet hastalığıdır. Diyabet veya yüksek tansiyon gibi hastalıklar kan damarlarına zarar vereceği ve bu damarların yapısını bozmak sureti ile veya tıkayarak kollara giden kan alışverişini durduracağından, uyuşmalar yaşanabilmektedir.

* Aynı zamanda beyinde meydana gelen hasarlar ve rahatsızlıklar, kemiklerde meydana gelebilecek kırılmalar veya zedelenmeler, çeşitli ilaç kullanımları da kollarda meydana gelen uyuşukluklara neden olan sorunlar arasında bulunur.

Bu anlamda kol uyuşması sorunu erken teşhis edilirse cerrahi bir müdahale gereksinimi duyulmadan kolay ve sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda hasta kısa sürede günlük yaşantısına kavuşarak bu sorunu atlatabilmektedir.

Yazan admin

Yorum Yap