Kekemelik Kitabı

Kekemelik sorunu genellikle küçük yaşlardan itibaren başlar ve konuşmanın akıcı bir şekilde yapılamamasına neden olur. Bilim adamları uzun yıllar boyunca kekemelik nedenleri üzerinde araştırma yapmıştır ve sonuç olarak kekemeliğin en büyük nedenin psikolojik etkenler olduğunu belirmemiştir. Kekemeliğe neden olabilen nörolojik problemler de görülmektedir ancak bu tür nedenlerden ötürü kekemelik sorunu yaşayan insanların sayısı, genel oran ile kıyaslandığında oldukça düşük kalmaktadır.Kekemelik, Kekemelik kitabi, Kekemelik tedavisi
Ayrıca kekemelik sorununa kişinin fizyolojik bozuklukları nedeni ile rahat bir şekilde konuşamaması da neden olabilmektedir. Bu durumda oldukça küçük bir ihtimal olmasına rağmen kişinin gırtlak ve ağız bölgesindeki fiziksel bozukluklar, akıcı bir şekilde konuşmasını engellemeyebilmektedir. Konuşma için düzgün nefes alma, ağız ve dil hareketlerini yapmasında fiziksel engel bulunan kişiler, kekelemelik sorunu yaşayabilmektedir.
Her iki nedenden dolayı da kekemelik sorunu yaşayan kişilerin, vakit kaybetmeden uzman bir hekime danışması ve gerekli tedaviye başlaması gerekir. Uygun tedavinin yapılmasının ardından bu kişilerin neredeyse tamamı, akıcı bir şekilde konuşma kabiliyeti kazanmaktadır. Ancak hekim tarafından yapılan kontrollerde herhangi bir sağlık sorununa rastlanmaya ve kekemelik sorunu yaşayanların büyük bir bölümünü oluşturan kişiler, çocukluk döneminde içerisinde bulundukları ortam nedeni ile gelişen psikolojik sorunlar nedeni ile kekemelik problemi yaşamaktadır.
Kekemelik sorunları konuşmanın başlaması ile görülen ve devam eden süreçte de çocuğun takılarak konuşmasına neden olan bir durumdur. Anne babalar farkında olmasa da, çocuklar konuşmaya başlamadan çok önce düşünmeye ve çevresini algılamaya başlar. Kekemelik sorunu ise çok büyük bir oranda düşünce yapısındaki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kekemelik sorunu yaşayan çocukların anne ve babalarının davranışları, çocuğun bu sorunu yaşamasının en önemli nedenidir.
Çocuğun konuşurken baskı hissetmesi, kaygılanması ve strese girmesi tamamen anne babaların yanlış tutumlarından kaynaklanmaktadır. Çocuktan çok büyük şeyler beklemek, konuşması ile sürekli dalga geçmek, konuşmasını bitirmesini beklemeden araya girmek ve sürekli kekeleme esnasında kelimeleri tamamlamak çocuğun durumunun daha da kötü bir hal almasını sağlamaktadır. Bu nedenle kekemelik kitaplarında da yazdığı gibi çocuğun kekemelik sorununun giderilmesi tamamen rahat ve sakin bir çevre sunulmasına bağlıdır.

Yazan admin

Yorum Yap