Kara Fatmaların Taşıdığı ve Bulaştırdığı Hastalıklar

Lağımlardan ve mutfak banyo lavabo deliklerinden, pis yerlerden geldikleri için bir çok hastalık mikrobunu birlikte getirirler. İnsanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara, yıkamadan yenen sebze ve meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir . Bu böcekler yiyeceklerimize salyalarını, dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmelerine yol açar. Hastanede mide yıkanınca sorun kalmaz.kara fatmalar ne yer, kara fatmaların bulaştırdığı hastalıklar, kara fatmalar nerede yaşar

Bulaştırdıkları Hastalıklar

1 – Gıda zehirlenmeleri

2 – Dizanteri mikrobu

3 – Astım mikrobu

4 – Pnomoni

5 – Verem mikrobu

6 – Alerjik hastalıklar

7 – Hepatit virüsü

8 – Atrax

9 – Mantar hastalığı

10 – Bir çok deri hastalığı

Kara Fatmalar Evlere Nereden Girer

Evlerimize, aldığımız eşyalar ve paketlerle, açık kapı ve pencereden, kapı altlarından lağım ve mutfak ve banyodaki lavabo boşluğundan gelirler. Bu böcekler pis yerlerden geldikleri için bir çok mikrobu birlikte getirirler. Birçok hastalık taşırlar. İnsanlara bir çok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara yıkamadan yenen sebze meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan gıdalardan geçmektedir. Bu böcekler yiyeceklerimize, SALYALARINI, DIŞKILARINI, bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de KUSARLAR. Bütün bunlar gıda zehirlemesine yol açar hastanede MİDE YIKANINCA sorun kalmaz.

Kara Fatma Yaşama Alanları

Bu böceklerin bünyeleri çok sağlamdır. 40- 50 derece sıcağa ve eksi 30 derece soğuğa dayanıklıdırlar. Radyo aktif maddelere ve radyasyona da dayanıklıdırlar.

Kara Fatmalar Yiyecekleri Nasıl Bulur?

Bu böceklerin üzerinde doğal mükemmel bir radar sistemi vardır. Bu radar sistemi sayesinde hem yiyeceklerin yerini bulurlar hem de kendilerine gelecek tehlikeyi algılayıp savunmaya geçerler. Radar sayesinde yaşadıkları ortama gelen yabancıları o ortamın yerlilerinden kolayca ayırt edebilirler. Bu radar sistemi karıncalarda vardır.

Kara Fatmalar İnsanı Isırır Mı?

Hiçbir hamam böceği, kalorifer böceği, karafatma, kesinlilkle insanı ısırmaz veya sokmaz.

Kara Fatmalar Aç ve Susuz Ne Kadar Yaşarlar?

Hiç yiyecek bulamadıklarında yemeden 1 ay su içmeden 10 gün yaşarlar.

Kara Fatmaların Diğer İsimleri

Hamam böceği, kalorifer böceği, oryantal hamam böceği, Alman hamamböceği, Amerikan hamamböceği, karafatma, halk arasında bu isimlerle anılırlar.

Kara Fatmalar Yumurtalarını Nerelere Bırakırlar?

Bu böcekler yumurtadan çıkarlar. Nemli ve ılık yerlere yumurtalarını bırakırlar.

Bu ortamlarda, yumurtanın gelişmesini sağlar. Duvar çatlaklarına, tahta veya parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altlarına kenar ve kuytu yerlere yumurtalarını bırakırlar.

Kara Fatma Nerelerde Görülür?

Evlerde, mutfaklarda, lokantalarda, banyo ve fırınlarda, musluk, banyo, lavabo çevresinde, nemli olan yerlerde, bahçedeki logar kuyularında, kapalı ve açık alanlarda, bu böcekler her yerde bulunur.

Kara Fatmalar Hangi Mevsimde İlaçlanır?

Hiç fark etmez yazında kışında ilaçlama yapılabilir. Biz dışarıda yollarda 10 santim kar varken ilaçlama yapmak için adreslere gidiyoruz.

Kara Fatmaların Üzerinde Gezdiği Yiyecekler Kullanılır Mı?

Evlerimize lağımlardan ve mutfak, banyo, lavabo deliklerinden pis yerlerden geldikleri için, bir çok hastalık mikrobunu da birlikte getirirler. İnsanlara bir çok hastalık bulaştırırlar. Bu hastalıklar insanlara yıkamadan yenen sebze meyvelerden ve ağzı açık kaplarda bulunan yiyeceklerden geçmektedir.B u böcekler yiyeceklerimize salyalarını dışkılarını bırakırlar. Çok yedikleri açıktaki besinler üzerine de kusarlar. Bütün bunlar gıda zehirlenmesine yol açar.

Kara Fatmalar Ne Yer?

Evlerde bulunan sebze ve meyvelerden, üzeri açık olan her türlü yiyeceklerden yerler.

Ufak böcekleri karıncaları yerler. Hiç yiyecek bulamadıklarında hiç bir şey yemeden 1 ay yaşarlar.

Kara Fatmalar Nasıl Ürer?

Bu böceklerin üremesi, yumurtadan çıkma şeklinde olur. Bir kapsülde ortalama 16 – 38 arasında yumurta (yavru) böcek bulunur. Yumurtalarını, kimsenin göremeyeceği duvar çatlaklarına, tahta parke altlarına, buzdolabı, elbise dolabı, çamaşır ve bulaşık makinelerinin altlarına kenar ve kuytu yerlere bırakırlar.

Kara Fatmalar Nerelerde Yaşar?

Bina içlerinde ve Açık alanlarda, özellikle besinlerin çok olduğu yerleri tercih ederler.

Bu böcekleri kırsal alanlarda, su kenarlarında ağaç diplerinde ormanlarda da görebilirsiniz. Gündüzleri yuvalarında saklanırlar arada bir dışarıya çıkarlar. Daha çok geceleri aktiftirler, hem yiyecek ararlar, hem de gezerler.

Kara Fatmaları Kendimiz İlaçlayabilir Miyiz?

Kendiniz mücadele ederseniz aksine böceklerin bağışıklık sistemi arttığı için hiç başarılı olamazsınız. Marketten aldığınız ilaçlarla spreylerle, veya tarım ilaçlarıyla ilk ilaçlama yaptığınızda böceklerin % 70’i ölürler. 20 gün sonra yumurtadan çıkan yavru böceklerle eviniz, hiç ilaçlanmamış gibi böceklerle dolar. Aksine kendi yaptığınız 2. ilaçlamada ise, böceklerin sadece, % 20’si ölürler. % 80’i kalır.

Yazan admin

Yorum Yap