Kalp sağlığı hakkında bilinmesi gereken durumlar

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için bizlere destek veren organlarımız arasında mükemmel bir göreve sahip olan kalbimiz, elbette ki sağlık şartlarına en çok dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Kalp ile pompalanan kan, damarlar ile vücudumuzda dolaşıyorsa, bu sisteme zarar verebilecek olan en ufak bir risk bile göz ardı edilmemesi gerekir. Sonuç olarak ise bir canlıyı hayatta tutan organlardan birisi kalp olurken, kalp sağlığı hakkında da bilinmesi gereken yerlere dikkat etmek hepimiz için oldukça faydalıdır.kal sağlını koruma, kalp sağlığı için yapılması gerekenler, kalp sağlığı nasıl korunur

Kalp ve damar

Genel olarak yapılan araştırmalarda, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı olarak birçok kişi hayatını kaybediyor. Yılda ortalama olarak 20 milyon kişi bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybederken, diğer kişilerin de risk grupları içerisinde olmaması için kendilerine ve yaşam şartlarına dikkat etmesi gerekir. Eğer ki, belirlenen sağlık şartlarına uyulmaz ise maalesef yaşın ilerlediği durumlarda kendin gösteren kalp hastalıkları hayatınızın bitmesine etki edebilir.

  • Tansiyon
  • Kolesterol
  • Kilo
  • Hareketsizlik
  • Kan şekeri
  • Sigara ve alkol kullanımı

Özellikle hayatınızda bunların yeri sağlıktan daha önce geliyorsa, maalesef sizlerde büyük bir risk grubu içerisinde yer alıyorsunuz. Yukarıda ki maddelerde saydığımız maddeleri maalesef kalp ve damar hastalıklarını en çok tetikleyenler arasında bulunmaktadır. Risk grubu içerisinde olmamak ve ya bu riski en aza indirmek istiyorsanız, sağlığınız henüz yerindeyken yukarıda ki maddeler hakkında bir adım atmanız ve zararlı olmalarından uzak durmanız gerekir.

Obezite tehlikesine dikkat ediniz!

Yine ülkemizin risk altında olduğu bir başka hastalık ise obezite rahatsızlığıdır. Giderek yaygınlaşan ve özellikle risk gruplarını ortaya çıkaran bu hastalık bel çevresinde oluşan genişlemeler ve fazla kilolar maalesef kalp ve damar hastalıklarını da tetikler. Bildiğiniz gibi bir kalp hastası için en tehlikeli olan iki durum, birisi fazla kilo birisi de şeker rahatsızlığıdır. Bunun için spor ve beslenmenin önemi doğduğumuzdan öleceğimiz güne kadar çok büyük bir yere sahipler.

Doktor kontrolünde uygulama yapılmalı!

Fazla kilolarınız sizleri artık kendini daha çok gösteriyorsa, hiçbir şekilde engel olamıyor ve yemeseniz bile yine kilo almaya devam ediyorsanız elbette ki bir uzman kontrolüne ihtiyacınız vardır. Bu kontrollere uygun biçimde yapılan beslenme ile spor düzeni oluşturarak, ilerleyen yıllarda olası bir durum olan kalp damar hastalıklarına yönelik bir önlem alınabilir.

 

Yazan admin

Yorum Yap