Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu tarih boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılan oldukça şifalı bir bitki çeşididir. Yapraklarında tüp şeklinde tüyler vardır. Bu tüyler cilt ile temas ettiğinde içerisinde yer alan kimyasal asitler dışarı çıkar, cildi tahriş eder. Bu nedenle bu bitkinin toplanmasında ve kullanımında dikkatli olunmalıdır. Peki ısırgan otu tam olarak nasıl bir bitkidir? Faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?ısırgan otu nedir, ısırgan otu faydaları, ısırgan otu faydası nedir

Isırgan otu, Kuzey Asya kökenlidir. Zaman içerisinde Kuzey Asya’dan tüm dünyaya yayılmıştır ve hemen hemen her coğrafyada da yetişmektedir. Bu bitkinin genel olarak yaprakları ve kökleri kullanılır. Ancak özellikle son dönemlerde tohumu da kullanılmaya başlanmıştır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı oldukça faydalı bir bitkidir. Peki ısırgan otunun bilinen en temel faydaları nelerdir?

Isırgan otu vücutta yer alan zararlı maddeleri vücuttan atar yani vücudu toksin maddelerden arındırır. İdrar sökücü bir özelliği vardır. Bağırsaklara birçok faydası vardır. Bağırsakların besin alımını artırır ve sindirim sürecinin sorunsuz, etkili bir şekilde görevlerini yerine getirmesine olanak sağlar. Isırgan otu böbrek taşı oluşumunu engeller. İçerisinde yer alan etkin maddeler mesanede oluşan taş oluşumunu engeller ya da mevcut haldeki taşların kolayca atılmasını sağlar.

Isırgan otu C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Kırmızı kan hücrelerini besler ve çoğalmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki yaraların daha çabuk bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Isırgan otunun yorgunluğu azalttığı, vücuda enerji verdiği yani kronik yorgunluğu önlediği bilinmektedir.

Isırgan otu solunum sorunları için de son derece faydalı bitkilerden biridir. Saman nezlesi, astım ve diğer mevsimsel alerjik reaksiyonların engellenmesi açısından etkili bir bitkidir. Isırgan otunun bilinen en etkili faydalarından birisi de romatizmaya, eklem ağrılarına iyi gelmesidir. Özellikle; ellerinde, dizlerinde, kalçalarında, omurgalarında eklem ağrıları yaşayanların ısırgan otu kullanması tavsiye edilmektedir. Isırgan otu kür haline getirilerek ağrılı bölgelere sürülebilir ya da direkt olarak ağız yoluyla da tüketilebilir. Bunun için ısırgan otunun nasıl kullanılması gerektiği araştırılmalı ve bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Yazan admin

Yorum Yap