Instant kahve nasıl üretiliyor?

Kahve, doğal haliyle suda çözünmemektedir. Yani instant kahve işlenmiş kahvedir ama yine de hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan üretiliyor. Bütün hazır kahve üretim süreçleri kahve çekirdeklerinin kavrulması ve sonrasında sıcak suda demlenmesini gerekir. Oluşan çözeltiden hazır kahve tozunun üretilmesi için çözünmüş oksijen ve askıda kalmış tanecikler uzaklaştırmalısınız. Yani kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra dehidrasyon aşamasından geçmeli ve kahvenin suyu çıkarılması gerekli. Çünkü bir kahvenin instant kahve olabilmesi için suyunu kaybetmelidir. Bu aşamadan sonra dondurma veya sprey yardımıyla kurutma yöntemlerinden biriyle hazır kahve tozu elde edilecektir.Instant kahve nedir, Instant kahve nasıl üretilir, Instant kahvenin üretimi nasıl yapılıyor

Hazır kahvenin avantajları

Hazır kahve çok kolay işlem görüyor, bu sebepten ticari açıdan işlenmesi kolaydır. Toz ve ya granüller halinde olduğu için suda çabuk çözünür, kısa sürede, kolayca yapılır yani pratiklerdir. Paketlemelerden ötürü dayanıklıdır, raf ömrü uzundur. Özellikle kolaylıkla düşük kalitede çekirdekler kullanılabileceği için üreticiler tarafından daha uygun fiyatlara satılabilir. Instant kahvede kolesterolü yükselttiği düşünülen cafestol, filtre kahve ya da Türk kahvesine göre daha düşüktür.

Hazır kahvenin dezavantajları

Hazır kahve iyi korunmazsa ve ya güneşe maruz kalırsa hızla bozulabiliyor. Hava ile temas edince az miktardaki aromasını da kolayca kaybetmektedir. Granül kahveler çoğu zaman çekirdek olarak satılamayacak kalitedeki kahvelerden üretiliyor. Bu yüzden sonradan eklenen aromalara rağmen acı ve asidiktirler. Yapay ve işlenmiş üründür. Kahvelerin pişirilme ve kızartılma esnasında içeriğinde kendiliğinden oluşan akrilamid adı verilen kanserojen bir madde yüksek oranda gözlemlenmiştir. Normalde kahve antioksidanken hazır kahve donma ve ısınma işlemi yüzünden bu özelliğini kaybetmiş ve antioksidan zenginliğini yitiriyor.

Sağlığa zararları neler olabilir?

Tıp dünyasında bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar sonucunda kahvenin sağlığa pek çok faydası bulunduğunu göstermektedir. Uzmanlar kahvenin Parkinson ve Alzheimer’a yakalanma riskini azalttığını, karaciğere iyi geldiğini ve zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtiliyor. Fakat instant yani işlenmiş kahve için durum pek öyle değildir. Özellikle ofis çalışanlarının vazgeçilmezi hazır kahveler, sık tüketildiğinde sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Hazır ürünlerin içerisindeki birtakım koruyucu, renklendirici ve ya tatlandırıcı kimyasal maddeler, sağlığı ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Yazan admin

Yorum Yap