İnsanlar Neden Ölümden Korkar?

İnsanların korktuğu birçok farklı konu vardır. Bazıları sevdiklerini kaybetmekten, bazıları mal varlığını kaybetmekten korkar. Ancak insan arasında en yaygın olan korku ölüm korkusudur. Gerçi son yıllarda insanların dikkati bir hayli dağıldığı için ölüm akıllarına ancak başlarına bir kaza bela geldiğinde gelir oldu. Bildiğiniz üzere ölüm her canlı için vardır. İster bit bitki olsun ister hayvan isterse de insan mutlaka her canlı bir gün ölecektir. Ölüm aslında korkulması gereken bir şey değil geleceği gün bilinçli bir şekilde beklenilmesi gereken bir şeydir. Nasıl ki çocuklarımızın doğacağı günü bekliyorsak, kendi ölümümüzü de o şekilde beklemeliyiz. Ölümden korkan insanların bazı ortak korku nedenleri bulunmaktadır. Eğer bu korkunuzu yenmek istiyorsanız bu nedenleri öğrenebilir ve ortadan kaldırabilirsiniz. İşte insanların ortak korku nedenleri?Ölüm korkusu nasıl yenilir, insanların ölüm korkusu, insanlar neden ölümden korkar

Kötülerin Cehennem Korkusu

Allahın varlığına ve birliğine inanan kişilerin en büyük korkusu öldüklerinde cezalandırılacakları yer olan cehennem korkusudur. Bu korku öyle bir hal alır ki aklına ölüm geldiğinde bazı kötülerin eli ayağı titrer. Eğer hayatınız boyunca bazı hatalara düştüyseniz ve bu hatalarınız sonucunda çok kötü şeyler yapmış; pişman olmuşsanız tövbe edin ve aynı hatalarınızı tekrar etmeyin. Böylece Allah’ın bağışlamasını kazanabilir ve çok korktuğunuz cehennem azabından kurtulabilirsiniz. Hayatınızı düzen sokmanız ve iyi bir insan olmak, Allah’a kulluğunuzu göstermek cehennem azabından dolayısıyla da ölüm korkusundan arınmanızı sağlayacaktır.

İyilerin Sevdiklerini Yüz Üstü Bırakma Korkusu

İyi kişiler hep kendilerinden önce sevdiklerini düşünen kişilerdir. Bu düşünme şekilleri öyle bir hal alır ki onlara muhtaç olan kişilerin bir an için dahi üzülmelerini istemezler. İşte bu sebepten dolayı ölüm gibi kesin bir ayrılık nedeninden iyi olan kişiler sevdiklerini üzmekten korktukları için ölümden korkarlar. Sevdiğiniz kişilerin daima yanındaysanız ve onlar da sizi sizin onları sevdiğiniz kadar seviyorlarsa ölümünüz onlar için üzücü olsa da size kırgın olmayacaklardır. Bunun bilincinde olursanız ölüm de dahil olmak üzere herhangi bir şeyden korkmanıza gerek kalmayacaktır.

Yazan admin

Yorum Yap