İmplant fiyatları neden farklıdır?

İmplant fiyatlarının neden birbirinden farklı olduğunu anlayabilmek için, öncelikle implant’ların ne olduğunu ve nasıl üretildiklerini anlayabilmek gerekir. İmplant, hayatınızın bundan sonraki kısmında vücudunuzun içinde kalması hedeflenerek üretilen bir materyaldir. Çene kemiğinizin içine tabiri caizse “vidalanırlar” ve bir daha da çıkarılmazlar. Yani kalıcı ve vücudunuzun bir parçası olmak üzere tasarlanmışlardır. Belirli bir şekil şartları yoktur ancak uygulama pratikliği bakımından genellikle vida şeklinde üretilirler (tam silindir şeklinde olanları da mevcuttur). Doğal olarak, sizin bir parçanız haline gelecek bu materyalin üretimi çok zahmetli ve bir o kadar da hassastır. Üretim teknolojileri implant’ın kendisine özeldir ve bırakın tozu, insan nefesinin dahi kendisine değmediği ortamlarda üretilirler. Doğal olarak, implant üreten her firmanın ürünü bir diğerinden farklıdır. Bu fark, kendini hem fiyat ve hem de kalite bakımından belli eder.implant fiyatları ne kadar, implant fiyatları neye göre değişir, implant fiyatları neden farklıdır

Yani, diyebiliriz ki, implant fiyatlarını etkileyen en önemli unsur, kaliteleridir. Nasıl A firmasının ürünü ile B firmasının ürünü aynı kalite fiyatta olamıyorsa, aynısı implant’lar için de geçerlidir. İmplant’ın kalitesi arttıkça, fiyatı da artmaktadır. Yüksek kalite de sağlıklı ve uzun ömürlü uygulamalar olarak geri dönmektedir.  Ancak implant fiyatlarını belirleyen tek unsur, kaliteleri değildir. İmplant’ın uygulama şeklinden tutun da (ameliyata ihtiyaç olmaksızın yerleştirilebilen implant çeşitleri mevcuttur), uygulamayı yapacak diş hekiminin bilgi ve tecrübesi, işleme verilen emek, haricen çalışılmak zorunda olunan laboratuvar ve teknisyen gibi pek çok harici unsur, implant fiyatlarını etkiler. Yurt dışından getirtilen ürünler oldukları için, kur farkları da fiyat konusunda önemli bir unsurdur.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da, size en iyi yardımcı olacak kişi yine diş hekiminizdir. Ne tür ve ne marka bir implant’a ihtiyaç duyduğunuz diş hekiminiz tarafından belirlenecektir. Zira ağız ve diş yapınıza göre ihtiyacınız plan implant belki de operasyon gerektirmeyen, yani hem ucuz hem de uygulaması kolay olan implant’lardan olacaktır. Bu nedenle diş hekiminizin onayını almadan, implant araştırılması yapılmasına gerek yoktur. Zaten seçeneklerin giderek artmasıyla, implant giderek ucuzlayan bir tedavi şekli haline gelmeye başlamıştır.

Yazan admin

Yorum Yap