İlişkide Sağduyunun Önemi

İkili ilişkilerin tümünde ilişkinin sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan en önemli etmenlerden biri olan sağduyu ilişkideki güvenin, sevginin ve saygının devamı için olmazsa olmazlardandır. Bunun yanı sıra, kadın erkek ilişkilerinde sağduyu yakalandığı zaman hangi sorunla karşılaşılırsa karşılaşılsın huzur elden kaçmayacaktır. Bunu başarabilmek için her iki tarafın çabası ve gayreti çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki, bir ilişkide tek taraflı olarak hiçbir şey yürümez. Buna başarması ve sürdürmesi gayret isteyen sağduyu da dahildir.sağduyu neden önemli, ilişkilerde sağduyunun önemi nedir, ilişkilerde sağduyunun yeri

Sağduyu Ne Demektir?

Unutulmamalıdır ki, sağduyu tek taraflı bir işe yaramaz. Her iki tarafın da sağduyulu olması, huzurlu bir ilişkinin yakalanabilmesi için şarttır. Herkesin hakkında az çok fikir sahibi olduğu bir kavram olan sağduyu ne demektir sorusunun cevabı ise kısaca karşı tarafı önemseme olarak verilebilir. Yani, karşısındaki kişinin duygularını önemsemek, anlayışını, değer yargılarını benimsemeye çalışmak, onu anlamaya çalışmak demektir. Bu nedenle, ilişkide olan kişilerin kendilerini karşı tarafa anlatmak yerine karşı tarafın ne hissettiğini düşünmeye ve anlamaya çalışmak için çaba sarf etmesi sağduyulu bir ilişkinin temelini oluşturur. Zaten iki taraf da birbirinin ne hissettiğini önemsemek için uğraşırsa ilişki sorun odaklı değil çözüm odaklı ilerler. Bu ise tartışmaların, anlaşmazlıkların, kırılganlıkların ya da küslüklerin en az oranda yaşandığı, huzurlu bir ilişkinin temelini oluşturur.

İlişkide Sağduyu Nasıl Yakalanır?

Bir ilişkinin sağlıklı ve huzurlu ilerleyebilmesi için gerekli olan sağduyuyu yakalamak zor olsa da bunun bir kere yakalandıktan ve elde edilen huzur tadıldıktan sonra bırakılması oldukça zordur. Öncelikli olarak ilişkide sağduyu için her iki tarafın da daha huzurlu ve saygı dolu bir ilişkiyi istemesi ve bunun için gereken çabayı sarf etme gayretini harcamaya karar vermesi gerekir. Çoğunlukla, bir uzman yardımıyla gerçekleştirilecek terapiler yardımıyla başarılabilen bu işlemi çiftler tek başlarına da uygulayabilirler. Bunun için, herkesten uzak bir yere çekilip bir süre ilişkileri hakkında konuşmaları, birbirlerinden beklentilerini dürüst ve açık bir şekilde karşı tarafı suçlamadan bildirmeleri gerekmektedir. Bu aşamadan sonra her biri kendilerinden önce karşı tarafın hislerini düşünmeye birlikte karar vererek daha sağduyulu bir ilişkiye kavuşma imkanına sahip olurlar.

Yazan admin

Yorum Yap