Hipertansiyon nedir?

Damar duvarındaki kan damarlarındaki yüksek tansiyon, hipertansiyon olarak tanımlanır. Uzun süre yüksek tansiyon, damarın iç yüzeyinde hasara neden olur. Kan damarlarının tıkanmasına, yırtılmasına veya genişlemesine neden olan yüksek tansiyon kan akışını engeller ve organ yetmezliği meydana gelebilir. Diostolik kan basıncı 90 mm Hg’nin üzerindedir. Sanat. Ve sistolik kan basıncı 140 mm Hg’nin üzerindedir. Bir yetişkinde üç ayrı ölçüm, hipertansiyonu teşhis etmek için yeterlidir.hipertansiyon belirtisi, hiper tansiyon belirtisi nedir, hipertansiyon nasıl anlaşılır

Yüksek tansiyon anlamına gelen hipertansiyon, kalp yetmezliği, kalp krizi, atriyal fibrilasyon gibi belirli ritim bozuklukları, kronik böbrek hastalığı gibi çeşitli hastalıklar için önlenebilir ana risk faktörlerinden biridir. Bu nedenle, sağlıklı vücut fonksiyonlarını sürdürmek için kan basıncının (kan basıncı) normal aralıkta olması önemlidir. Hipertansiyon, ölçülen kan basıncı değerlerine göre farklı aşamalara ayrılır. 140/90 mm Hg arası kan basıncı değerleri. Sanat. Ve 159/99 mm Hg. Sanat. Evre 1 hipertansiyon olarak kabul edilirler. 160/100 mm Hg arasında tespit edilen kan basıncı değerleri. Sanat. Ve 179/109 mm Hg. Art., Adı verilen aşama 2 hipertansiyon. Evre 3 arteriyel hipertansiyon, sistolik kan basıncı 180 mmHg olarak tanımlandığında kullanılan tanımdır. Sanat. Ve diyastolik kan basıncı 110 mmHg’dir. Sanat. Veya daha yüksek. Akut şiddetli hipertansiyon, basıncın 180/110 mm Hg’yi aştığı durumlarda kullanılır. Mad. Yüksek tansiyon yaşamı tehdit edici boyutlara ulaştığında, organlara zarar veren klinik olaylar meydana geldiğinde. (Hipertansif ensefalopati, akut iskemik inme, akut aort diseksiyonu, intraserebral kanama, akut sol ventrikül kalp yetmezliği, akut koroner sendromlar)

Hipertansiyona ne sebep olur?

Bir kişiyi yüksek tansiyon geliştirmeye yatkın hale getirebilecek birçok risk faktörü vardır. Hipertansiyon gelişme riski yaşla birlikte artar. Aile üyeleri ve akrabalar arasında hipertansiyonu olan kişilerin varlığı da hipertansiyon gelişimi için tehlikeli kabul edilen faktörlerden biridir. Bu durumlara ek olarak, fiziksel olarak aktif olmayan ve tütün kullanmayan fazla kilolu kişiler de hipertansiyon gelişme riski altında kabul edilmektedir. İnsanlarda kan basıncında artışa neden olabilecek durumlar birincil ve ikincil nedenler olarak 2 grupta incelenir. Birincil (birincil) hipertansiyon tanımı, bir kişide yüksek tansiyona neden olabilecek bir durum tespit edilemediğinde kullanılan terimdir. Birincil hipertansiyon klinik olarak zaman içinde kademeli olarak gelişme eğilimindedir. İkincil (ikincil) hipertansiyon kavramı, bir kişide yüksek tansiyonun belirli bir sağlık durumunun bir sonucu olarak ortaya çıktığını ifade eder. Birincil hipertansiyonun aksine, bir nedene bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon aniden yükselir. Sekonder hipertansiyon, çeşitli rahatsızlıklardan ve belirli ilaçların veya maddelerin kullanımından sonra ortaya çıkabilir. Hipertansiyona neden olabilecek faktörler:

Yüksek tuz alımı

Stres, obezite

Genetik faktörler

Diabetes mellitus, kolesterol

Daha az fiziksel aktivite

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum nedeniyle yetersiz beslenme

Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler

Obstrüktif uyku apnesi

Böbrek hastalığı

Böbreküstü bezlerinin tümörleri

Tiroid bezi hastalıkları

Bebek anne karnındayken ortaya çıkan vasküler gelişim bozuklukları.

Kokain veya amfetamin gibi yasa dışı maddeleri kullandıktan sonra

Yazan admin

Yorum Yap