Helal gıda şirketleri prosedürü nedir?

Günümüzde insanlar gıda tüketiminde helal gıda tercih etmeye gayret ediyorlar. Helal gıdaya gösterilen ilginin artması ile beraber helal gıda üretimi yapan firmalarda da artış olduğu görülmektedir. Peki, helal gıda şirketleri prosedürü nedir?

Helal gıda sertifikası nasıl veriliyor?

Helal gıda sertifikası islami kurallara uygun olarak üretilen gıdalara verilen belgedir. Ürünün islami kanunlara uygunluğu Şafi, Maliki, Hanbeli ve Hanefi mezheplerinin süzgecinden geçirilerek tespit edilmektedir. Siz de ürettiğiniz malzeme için helal gıda sertifikası almak istiyorsanız izleyeceğiniz süreç şu şekilde;helal gıda şirketleri, helal gıda ürünleri, helal gıdalara ulaşım

  • Sertifikayı veren firmaya başvuruda bulunmak (Yazılı veyahut internet üzerinden olabilir)
  • Firmanın ürünü incelemesi
  • Ürünün üretildiği tesisin helal standartlarında olup olmadığının denetimi

Kesimhaneler için prosedür, hayvanların tutulduğu mekanın, bayıltma metodunun, kesim tarzının, kesim sonrası işlemlerin helal standartlarına göre denetimi şeklinde yürümektedir. Yapılan incelemeler ve denetimler neticesinde uygun görülürse ürüne helal sertifikası verilmektedir.

Belge alındıktan sonraki süreçte yaşananlar;

Hemen hatırlatmalıyız ki helal gıda şirketleri prosedürü nedir sorusunun yanıtı bu kadar değil. Zira belge talebi onaylandıktan sonra da süreç devam ediyor. Belirli ve belirsiz zamanlarda kontroller yapılmakta, belgeye uygun hareket edilip edilmediği denetlenmektedir. Şayet belge alındıktan sonra islami usüller konusunda değişiklik yapılırsa belge iptal edilebilir. Üstelik verilen belgenin son geçerlilik tarihi de bulunmaktadır. Bu tarihe gelindiğinde firma yeni kontroller ve denetimler mukabilinde sertifikasını yenileyebilir, askıya alabilir veyahut iptal edebilir.

Yazan admin

Yorum Yap