Helal Gıda Market Denetimi

Helal gıda marketlerinin çoğu belirli derneklere bağlı olarak helal gıda yemeye ve yedirmeye gönül vermiş kişiler tarafından açılmaktadır. Her bir market kendi bulunduğu derneğin ürünlerini sattığı için helal gıda market denetimi de bizzat bağlı oldukları dernekler tarafından yapılmaktadır.helal gıda market denetimi yapımı, helal gıda ürünleri

Bunun dışında, gerçekten helal gıda ürünlerini araştırıp belgelemek isteyen dernekler olduğu gibi bu işe bir ticaret gözüyle bakan kuruluşlar veya marketler de bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda, güvenilen, tarafsız ve bu işi gerçekten önemseyecek kadar İslami hassasiyeti olan dernekleri seçmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü bu dernekleri kuran insanlar helal lokma yemenin ne kadar önemli olduğunu benimsemiş ve toplumumuzun sağlıklı geleceği için uğraşmıştır. Ayrıca, bu dernekler bu işi en başından almış, verilen birçok mücadelelerle ve yapılan birçok çalışmayla günümüzde Müslüman toplum içerisinde helal gıda tüketimi bilincinin bu denli artmasında büyük rol oynamışlardır.

Öte yandan, daha da önemlisi Müslüman bir ülkede yaşadığımız göz önüne alınarak, devletin bu işi derneklere bırakmadan kendi bünyesinde kuracağı bir kurum tarafından helal gıda market denetimi yapması en güveniliri olacaktır. Böylelikle, Müslüman vatandaşlar devlet kontrolüyle helalliği belgelenmiş ürünleri daha da emin bir şekilde temin edecektir. Ayrıca, bu denetlemeyi devlet yaparsa, devlet desteği ve güvencesiyle birçok helal gıda marketi kurulur ve bu marketler ilgili devlet kurumu tarafından denetlenir.

Yazan admin

Yorum Yap