Hangi Yakıtlar İle Çalışan Araçlar Tercih Edilmeli?

Devir iyice ekonomi devri olmaya başlamışken araç satın almayı düşünüyorsanız model, renk vb. gibi durumlardan önce yakıt cinsine bakmalısınız. Bildiğiniz üzere benzin, dizel, LPG ve son yıllarda elektrikli yakıt sistemine sahip araçlar piyasaya sürülüyor. En fazla yakan motor tipi benzinli motorlardır. En fazla yakıt tüketiminden en aza doğru sıralayacak olursak benzin, LPG, dizel, elektrikli motor sıralamasına ulaşırız. Araç satın alma, hangi motor daha az yakar, az yakıt tüketimli motor

Benzinli Motor Az Gezenler İçin Uygun

Araç satın almayı düşünüyorsanız ve satın alacağınız arabayı çok yoğun bir şekilde kullanmayacaksanız benzinli motorları tercih edebilirsiniz. Benzinli motorlar daha seridir ve hız severler için daha agresif sürüş zevki yaşatır. Gerçi son yıllarda piyasaya sürülen dizel araçların da hız bakımından benzinli araçlardan arta kalır bir yanı yok.

Dizel Araç Alacak Paranız Yoksa LPG İlk Tercihiniz Olmalı

Benzinli motorlara eklenen birtakım donanım ile araçların yakıt türü LPG’ye dönüştürülmektedir. LPG’li araca çevrilen motorların ömrü benzinli hallerine göre biraz daha az ömürlü olsa da yakıt bakımından benzinin neredeyse yarısı kadar tüketimde bulunur. Benzin-LPG sistemine sahip aracınızı benzine çektiğinizde km başına 45 kuruş yakıt tüketiyorsanız LPG kullanımına çektiğinizde 20-25 kuruş gibi bir para ile gezebilirsiniz.  LPG’li araçları kapalı otoparklara sokamazsınız, bunun dışında benzinli veya diğer yakıtlı araçlardan pek bir farkları yoktur.

Efsane Motor Dizel

Elektrikli araç alacak kadar paranız yoksa en az yakıt tüketimi sağlayan araçlar dizel motorlu araçlardır. Dizel motorlu araçların bakımları ağırdır vb. gibi kulaktan dolma bilgi veren kişilere aldırış etmeyin. Benzinli motora yılda bir bakım yaptırır her yıl bakım ile uğraşırsınız ve ödediğiniz para parça parça olur, dizel motor 3-4 yıl tık bile demez bu sürenin sonunda bir defada toplu para vererek komple bakım yaptırırsınız. Gördüğünüz gibi ikisi arasında hiçbir fark yoktur. Dizel araçlar hem daha az yakıt tüketimi sağlar hem de doğayı benzinli araca göre biraz daha az kirletirler.

Çağın Teknoloji Harikası Elektrikli Motor

Paranız varsa hiç düşünmeden elektrikli bir araç alabilirsiniz. Tabii ülkemizde şarj istasyonları pek olmadığı için uzun mesafe yola çıkacaksanız bu biraz sorundur. Umuyoruz ki ülkemizdeki şarj istasyonu sorunu ortadan kalkacak ve elektrikli motorun yakıt cimriliğinden tüm halkımız faydalanabilecektir.

 

Yazan admin

Yorum Yap