Güney Amerika’ya Kaçan 5 Nazi

2.Dünya Savaşı’nın bitmesiyle birlikte Nazi ordusu büyük bir yenilgiye uğramıştı. Hitler’in de intihar etmesiyle birlikte Nazilerin yenilgisi de tescillenmiş oldu. Bu yenilgi sonucunda birçok Nazi üyesi de Güney Amerika’ya kaçtı. İşte bu Nazi üyelerinden bazıları.

Adolf Eichmann

Belki de Nazi ordusunun en çok aranan adamıydı. 6 milyon Yahudi’nin ölümüne yol açan kampların birçok planını yapıp yürütmüştü. Savaş sonunda kısa bir süre Avusturya’da yaşayan Adolf Eichmann oradan da sahte bir pasaportla Arjantin’e geçiş yaptı. 1960’da yakalandı ve 1962 yılında İsrail’de idam edildi.kaçak naziler, amerikaya kaçan naziler, güney amerikaya sığınmış naziler

Josef Mengele

Ölüm meleği olarak anılan Mengele o ünlü Nazi işkencelerini tasarlayan kişiydi. Savaştan sonra 3 yıl boyunca Almanya’da saklanmayı başardıktan sonra 1949 yılında Arjantin’e kaçtı. Oradan Uruguay’a geçen Mengele Batı Almanya tarafından arama listesinde olsa dahi her zaman kaçmayı başardı ve 1979 yılında Brezilya’da felç geçirerek öldü.

Walter Rauff

100.000 kişinin ölümüne yol açan gaz odalarını inşaatında ve uygulamasında yer aldı. Savaştan sonra esir düşse de bir şekilde kaçmayı başardı ve hatta bir süre sonra Batı Almanya adına casusluk bile yaptı. Sonrasında Şili’deki adresini Batı Almanya’ya ücretini almak için gönderdiği zaman tutuklandı. Fakat aynı yıl serbest kaldı. 1984 yılında Şili’de öldüğünde orada bir halk kahramanı gibi veda töreni düzenlendi.

Franz Stangl

Zihinsel engelli kişileri öldürme konusunda çalışan dönemin Nazi komutanı beyaz ölüm lakaplı Stangl da 1947’ye kadar Avustralya’da esir kampında kalsa da kaçarak önce İtalya’ya ardından da Suriye’ye geçti. Daha sonrasında Brezilya’ya gitti ve burada yer alan Volkswagen fabrikasında çalıştı. Fakat kısa süre sonra yakalandı ve 900.000 kişinin ölümüne yol açtığı için ömür boyu hapis cezası aldı. 1971’de de kalp yetmezliğinden öldü.

Josef Schwammberger

Belki de savaş sonu en uzun yaşayan Nazi komutanı oydu. 1948’de İtalya’dan sonra Arjantin’e geçiş yaptı ve burada uzun süre yaşadı. 1973 yılında Batı Almanya yakalanması için 300.000 dolar ödül bile verdi ve kendisi tam 15 yıl sonra yakalandı. 1990 yılında Almanya’da yargılandı ve ömür boyu müebbet yedikten sonra 2004 yılında öldü.

Bu kişilerin yanı sıra birçok Nazi’nin de İtalya üzerinden Arjantin’e kaçtığı ve birçoğunun izini kaybettirdiği bilinmektedir.

Yazan admin

Yorum Yap