Güne Nasıl Zinde Başlanır?

Bazıları güne erken başlamayı iyi bulurken, diğerleri bunu bir kabus olarak görüyor. Ancak, güne her zaman sağlıklı bir kahvaltı ile başlamalısınız. Güne daha sağlıklı ve mutlu başlamanız, özellikle canlandırıcı gıdaları bilerek ve sabah yemeğinizle birlikte tüketmeniz sizin için önemlidir. Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. İhtiyacınız olan enerjiyi elde etmek ve gün boyunca depolamak için ne yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ayrıca sabahları yediğiniz besinlerin hem kilo vermek isteyenler hem de formda kalmak isteyenler için önemli olduğunu hatırlatırız.

Güne sağlığınıza iyi gelen yiyeceklerle başlayın ve ilk yediğinizde midenizi yormayın. Protein içeriği yüksek besinlere öncelik vermek sindirim sisteminize fayda sağlayacaktır. Gününüze daha sağlıklı bir vücut ve pozitif bir tavırla devam etmek istiyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilecek besinler tüketmelisiniz.güne zinde başlama, güne zinde başlama yöntemleri, nasıl zinde kalınır

Enerjinizi artıracak yemek alternatifleri;

Ceviz… Özellikle kahvaltıya vaktiniz yoksa; Hem çalışıp hem de atıştırmak istiyorsanız ceviz harika bir alternatif. Cevizli kuru meyve de yiyebilirsiniz. Enerji seviyenizi yükseltmek için bu diyet önerisi ile aynı zamanda demir, çinko ve kalsiyum açısından zengin bir seçenek olacaktır.

Bal ve pekmez… Bal ve pekmez sabah için ideal enerji kaynaklarından bazıları. Sabahları karnınıza kaşıkla yemek yemekte zorlanıyorsanız limonlu suya da ekleyip yiyebilirsiniz. Günde 1 yemek kaşığı bal veya pekmezin düzenli tüketimi, enerji depolarının yanı sıra ruh halinize de olumlu etki yapacaktır.

Havuç… Magnezyum, A vitamini ve folik asit gibi besin öğelerini içeren havuç da size enerji verecektir. Bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olan havuç, sabahları yemeniz gereken besinler arasında yer alıyor. Arzu ederseniz havuçları rendeleyip yoğurtta kullanabilirsiniz.

Tavuk eti ve bol salata… Sabah menüsü kolay değil ama bazıları için olmazsa olmaz. Özellikle sağlıklı bir ızgara tavuk ve bol yeşillikli salata güne başlamanın en iyi yolu denilebilir. Ayrıca bu yüksek protein ikilisi ile güne çok enerjik başlayabileceğinizi de vurgulayın.

Pekmez… Tüm çabanıza rağmen kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, yeterince demir almadığınız söylenebilir. Sabahları 1 yemek kaşığı pekmez tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz kendinizi çok daha enerjik hissedecek ve sağlığınız için doğru seçimler yapacaksınız.

Kuru Üzüm… Kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi doğal meyveleri yiyerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz. Ayrıca gün içinde sağlıksız yiyecekler yiyerek sağlığınızı bozmak ve gereksiz kalori almak yerine kuru meyve yemeyi alışkanlık haline getirirseniz sağlığınızı ve zindeliğinizi koruyabilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin şeker içerdiğini ve kontrollü tüketilmesi gerektiğini hatırlatırız.

Yeşil çay… Kafein oranı yüksek olan yeşil çay aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Sabah uyandığınızda sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkisi olan yeşil çay içmek, güne sportif bir şekilde başlamanızı sağlayacak bir alternatiftir.

Tahıl ekmeği… Hafızayı etkili bir şekilde güçlendiren tahıllı ekmek, lifli yapısı sayesinde uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için özellikle diyet yapanlar için eşsiz bir seçenektir. Yulaf, çavdar, kepek ve erinkorn ekmeğini tercih ederek enerjinizi artırabilirsiniz. Beyaz peynir kahvaltısını tercih ederseniz sağlıklı ve sağlıklı kalabilirsiniz. Beyaz peynire alternatif olarak haşlanmış yumurta da tercih edebilirsiniz.

Yazan admin

Yorum Yap