Guggul Tüketmeniz İçin 15 Neden

Aile Adı: BURSERACEAE

Botanik Adı: COMMIPHORA MUKUL

Yaygın İsimleri: COMMIPHORA, MUKUL, GUGGUL, BALSAMODENDRON MUKUL, INDIAN BDELLIUM TREE, MOQL, MOQLE-ARZAGI

Kullanılan Kısımları: TÜM KISIMLARI

Habitat: Doğu Himalayalar ve Batı Hindistan

Genel Bilgi

Botanikte Commiphora Wightii olarak da bilinir. Guggul bazen guggal veya guggulu olarak da yazılır. Guggul, Burseraceae ailesinin çiçekli bir bitkisidir. Guggulu bitkisi, Hindistan ve Arabistan boyunca doğal olarak yetişir. Ayrıca, Kuzey Afrika ve Orta Asya’da da bulunur ama özellikle Kuzey Hindistan’ın kurak ve yarı kurak bölgelerinde daha yaygındır.guggul tüketimi, guggul faydaları, guggul tüketiminin faydaları

Guggul ağacı saplarından guggul sakızı olarak anılan bir reçine üretir. Bu sakıza guggul özü ya da gugul lipid isimleri de verilmektedir.

Guggul ekstresindeki aktif madde guggulsteronlar olup, bu madde karaciğerdeki kolesterol sentezini düşürdüğüne inanılmaktadır.

Guggul Nerelerde Kullanılır?

Ayurvedik tıpta birçok hastalığın tedavisinde guggul bitkisi kullanır. Ayurveda ‘ya göre, guggul etkin bir şekilde ateroskleroz gibi tıkanıklık ve lipidlerin yüksek düzeyde olması nedeni ile oluşan tıkanıklıklarda yardımcı olur.

Guggul Faydaları

Guggul özü, guggul bitkisinin diğer kullanım alanları ile birlikte kilo kaybı için, yanı sıra kolesterol ve lipidler düzeylerini düşürücü için kullanılır. Guggul bitkisinin faydaları bu kadarla da sınırlı değildir. Şimdi bunlara değinelim;

1# Guggul çok yararlı bir anti-enflamatuar ve ağrı giderici bitkidir. Ağrının kaynağına etki ederek ağrıyı dindirir. Böylece guggul romatoid artrit, gut, osteoartrit, siyatik, felç, hemipleji, lenfadenopati ve bunun gibi diğer kronik ağrıların tedavisi için kullanılır.

2# Guggul kırmızı kan hücreleri üretimini artırır ve beyaz kan hücresinin de aktivitesini artırarak bağışıklık sistemini geliştirir.

3# Guggul bitkisi çok iyi bir kan temizleyicisidir. Böylece cüzzam ve egzama olmak üzere çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

4# Guggul antibiyotik gibi etki göstermesi nedeniyle yaygın bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

5# Guggul çeşitli kalp sorunları tedavi etmek için çok faydalı bir bitkidir.

6# Guggul bitkisi kan basıncını normal seviyelere düşürmede yardımcı olması nedeni ile hipertansiyon tedavisinde de yararlıdır.

7# Guggul bitkisi obez kişilerde kilo kaybı ve dengelenmesi için kullanılır. Vücut metabolizmasını aktive yardımcı olur.

8# Guggul ayrıca, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim bozukluklarını iyileştirmek için kullanılır.

9# Astım ve üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde etkin olarak kullanılabilir.

10# Suda çözünmüş guggul ile gargara yapmak bademcik iltihabı, ağız ülseri, üst solunum yolu enfeksiyonu, boğaz tahrişi, farenjit ve stomatit gibi sağlık sorunlarında etkilidir.

11# Guggul aynı zamanda güçlü bir afrodizyaktır. Bunun ilk şart düzenli kullanılmasıdır. Guggul sperm sayısı ve sperm kalitesini artırarak cinsel yeteneği geliştirir.

12# Guggul ağrılı regl, kramplar ve diğer aybaşı sorunlarında rahatlık sağlar.

13# Guggul bitkisinin yukarıdaki faydalarının yanı sıra genel sağlık ile ilgili olarak gençlik ve uzun ömür sağlamak için teşvik edicidir.

14# Guggul bitkisinin düzenli kullanımı, kan LDL ve HDL kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

15# Kadınların bu gibi özel durumlarının yanında kadın sağlığı için de faydalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Guggul sakız özü süt, su ya da bitkisel ilaç preparatları ile kullanılmalıdır.

Yazan admin

Yorum Yap