Göz Sağlığınız İçin Bunları Kullanmayın

Aslında pek çok kişinin bu konuda dikkatsiz olduğunu, normal yaşantımızda da görebilmekteyiz. Her ne kadar oldukça şık ve fiyatları diğer modellere göre oldukça uygun olsa da, sokakta, çarşıda, bazı mağazalarda ve farklı noktalarda satılan güneş gözlükleri resmen tehlike saçıyor. Göz sağlığınızı tamamen bozabilecek olan bu aksesuarlar, dikkat edilmesi gerekiyor ki, gerekli onayları almış olması ile birlikte satın alınması gerekmektedir.göz sağlığı için yapılması gerekenler, göz sağlığı için kullanılmaması gerekenler, göz sağlığını koruma

Göz sağlığı uzmanları açıkladı

Sokak satıcıları, seyyar satıcılar ya da belirlenmiş noktalarda kurulan mağazalarda, uygun ve oldukça ucuz fiyatlardan satılan gözlüklerin, göz sağlığı açısından büyük tehlikeler oluşturmakta olduğunu, göz sağlığı uzmanları açıkladı. Maalesef yurt dışından ülkemize giriş yapan bu gözlükler, çoğu kaçak üretimler ile gerçekleştirilmektedir. Böylelikle güneş ışınlarından koruyucu her hangi bir özelliği bile bulunmuyor. Sadece kullanılan renkli çamlar sayesinde güneşin sizlere sunduğu etkiyi kısmen azaltmış olsa da, UV koruması olmamasından kaynaklı olarak, bu gözlükleri kullanmamak, kullanmaktan daha faydalı görünüyor. Gözlük camında kullanılan basit bir numaralı mercek ile farklılaştırıldığı söylenirken, her hangi bir olumlu etki sunmadığı uzmanlar tarafından açıklandı.

Kadre kodlu gözlükler

Yine şeffaf camlı olan gözlüklerde de kullanılmayan UV koruması, sokak satıcılarının sunduğu gözlüklerin göz sağlığını olumsuz etkilediği bildirilmektedir. Doktorların tavsiye ettiği ve orijinal olan modellerde ise kadre kodlu gözlükler ön plana çıkıyor. Böylelikle bu gözlüklerin özelliği ile UV ışınları kırılırken, ışığın toplanma noktası oluşturularak, gözlerin yıpranması engelleniyor. Dikkat etmek gerekiyor ki, kadre kodlu gözlüklerin kullanımı oldukça faydalı.

UV 400 koruması

Genel olarak doktorların tavsiyeleri arasında yer alan ve sizleri güneş ışınlarından koruyacak olan gözlüklerde UV 400 koruması bulunmaktadır. Orijinal olarak satın aldığınız gözlük modellerinde bu özellik bulunurken, maalesef diğer gözlüklerde bu koruma mümkün olmuyor. Güneş ışınlarının, zararlı ışınları da zamanla gözümüz ile temas kurmasından dolayı gözlerimizde bozukluklar meydana gelirken, numarasında büyümeler meydana geliyor.

Çocuklarımıza dikkatli seçimler yapalım

Her ne kadar eğlence amacı ile renkli ve birbirinden farklı modeller ile satın alınan gözlüklerimizin çocuklarımıza kullanımı sunulsa da, bu konuda dikkatli olmak ve ilerleyen dönemlerde görme kayıpları yaşamamaları için seçimlerinizde dikkatli olmanız tavsiye ediliyor.

Yazan admin

Yorum Yap