Gerçek Hikayelerden Alınmış Türk Filmleri

Türk filmleri özellikle son yıllarda sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de takdir toplamaya başladı. Bu yazımızda da gerçek hikayelerden alınmış yani biyografik bazı Türk filmlerini inceleyeceğiz.

Müslüm-2018

Müslüm Gürses’in hayatını en ince ayrıntısına kadar alan bir film. Adana’dan İstanbul’a uzanan yolculuğu, Muhterem Nur’la tanışma hikayesi oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş.türk filmleri, gerçek hikayeli türk filmleri, gerçek hikayeye dayayanan türk filmleri

Devrim Arabaları- 2008

1961’de Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in hedefi tamamen yerli bir araba yapmaktır. Hepimizin bildiği Devrim araçları için mühendislere sadece 130 gün süre verilmiştir. İşte filmde de bu 130 gün içinde mühendislerin nasıl zorluklar yaşadığını göreceksiniz.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu -2019

Başarılı halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı film oldukça beğenildi ve IMDB’de de 8.3 puana sahip. Bulgaristan’da yaşayan Türkler’in de hayatını oldukça güzel bir şekilde sunmuş bir yapım olarak ön plana çıktı.

Ayla-2017

Kuzey Kore ve Güney Kore 1954 yılında savaşa girer. Birleşmiş Milletler Güney Kore’nin yanında yer alır ve Türkiye de Kore’ye asker gönderir. Zaten bu savaştan dolayı hala Güney Kore’de Türklere oldukça büyük bir sevgi ve saygı vardır. Askerlerden bir tanesi olan Süleyman da bir gün savaş alanında annesi ve babası ölmüş 5 yaşında bir kız çocuğu bulur. Bu kıza askerler Ayla ismini verir. Resmen baba kız ilişkisi yaşayan bu ikili daha sonrasında savaşın bitmesiyle ayrılmak durumunda kalırlar.

Bizim İçin Şampiyon-2018

At yarışı ile ilgilenenler iyi bilecektir ki Bolt Pilot bir zamanların efsanevi yarış atıdır. Bu filmde de Bolt Pilot’un kariyerini çok güzel işlemiştir. Aynı zamanda Bolt Pilot’un sahibi jokey Halis Karataş ve onun aşk hikayesi de filme güzel bir hava katmış durumda.

Veda-2010

Salih Bozok Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın arkadaşıdır. Film de Bozok’un ölmeden önce oğluna yazdığı mektuptan yola çıkmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasından devlet yönetimine aynı zamanda da özel hayatına birçok detay filmde işlenmiştir.

Kelebeğin Rüyası- 2013

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu genç iki şairdir ve Zonguldak’ta yaşamaktadırlar. Fakat o dönemler şiir yazarak geçimlerini sürdürmeleri de mümkün olmadığı için aynı zamanda maden ocaklarında çalışmaktadırlar. Filmde iki şair de verem hastalığına yakalanmıştır aynı zamanda şairlerin aşk hayatları da ele alınır.

Yazan admin

Yorum Yap