FERACE KİMLER TARAFINDAN KULLANILIR

Günlük hayatta eşarplı bir çok bayan ferace kullanmaktadır. Bunun sebebi genel olarak tesettüre uyuyor olmasıdır.  Tesettürün amacı kadınların dikkat çekmeyecek şekilde giyinmesidir. Bu kıyafet bunu sağlamaktadır. Fakat moda haline gelmesiyle bazı mağazalarda satılan modelleri amacından sapmıştır. Bilinçli tesettürlü bir bayan böyle ürünleri tercih etmemelidir. Ferace günümüze Osmanlı zamanından ulaşmıştır.

Tesettür Feracenin Zamandaki Yeri

tesettür ferace modelleri, tesettür ferace, ferace tesettür ferace modelleriOsmanlı’da köylü hanımlar dışarı çıkarken rahat olması bakımından tercih ediyor. Şimdi ise şık bir çok modelinin vitrinlerde yerini almasıyla, kadınlar özel davetlerde dahi giyiyorlar. Feracenin kolları el bileklerine, boyu ayak bileklerine kadardır. Yakası ise diğer bir çok giyime göre baş örtüsüne uygundur. Kadınların üzerine yapışıp vücut hatlarını belli etmez. Tüm bu sebeplerden dolayı tesettür gereklerine uygundur. Bir çok bayanın tercih etme sebeplerinin altında da bu yatıyor. Önceden üretilen modelleri sadece siyah ve lacivertti. Yani dikkat çekmeyecek şekilde olan koyu tonlardı. Desenleri abartıya kaçmamıştı ve aşırı gösterişli bir hali yoktu. Şimdi mağazalarda ise apayrı bir şekilde satışa sunuluyorlar. Bir çoğu cırlak renklerden yapılmış ve desenleri, işlemeleri göz kamaştırıyor. Durum böyle olunca elbette tesettür ferace giyilmesi amacından sapmış oluyor. Çünkü giyilme amacı pardösünün yerini sıcak havalarda daha iyi alıyor olmasıdır. Pardösüye göre hafiftir, üste yapışmaz. Giyen bayanı bunaltmaz ve kullanışlıdır. Tüm bunları göz önünde bulundurursak ferace, tesettüre dikkat eden kadınlar tarafından kullanılıyor diyebiliriz. Vücut hatlarını belli etmemesinin altında; düz olması, tek parçadan oluşup elbise görünümünde olması ve bol olması yatıyor. Bu bakımdan baş örtülü bir bayan için vazgeçilmeyecek bir kıyafet. Özellikle sıcak havalarda pardösüyle dolaşıp bunalmak yerine ferace giyerek ferah ferah dolaşılabilir. Her yaşta bayana uygun olması sebebiyle istediğiniz modeli rahatlıkla bulabilirsiniz. Önceden her mağazada bulunmazdı, sadece tesettür üzerine yoğunlaşmış mağazalarda bulunurdu. Şimdi vitrinde yerini alması için mağazanın baya giyimi üzerine satış yapması yeterli oluyor.

Günlük hayatta şıklıklarını sadelikleriyle konuşturmak isteyen tüm baş örtülü bayanlar kıyafetten yana  seçimlerini tesettür ferace modelleri giyerek kullanabilirler. Bu sayede tesettürün de gereklerini doğru bir şekilde tam anlamıyla yerine getirmiş halde giyinmiş olurlar.

Yazan admin

Yorum Yap