Erkekte Meme Küçültme (Jinekomasti)

Erkeklerde görülen meme büyümesidir. Ergenlik dönemindeki erkeklerde sıklıkla görülür. Büyük bir kısmı gerileme gösterirken %10 kadarında kalıcı olur. Ergenlikte görülen genellikle iki taraflıdır, müdahale etmeden önce bir iki yıl beklenmelidir. Yaşlılık, şişmanlık, steroid kullanımı, mariyuana bağımlılığı, kronik karaciğer hastalıkları, hormon salınımı yapan tümörler, bazı genetik hastalıklar ve erkekte meme büyümesine neden olan diğer faktörlerden bazılarıdır. Şişmanlığa bağlı jinekomastide kilo kaybı, sorunu genellikle çözmez.erkeklerde meme küçültme, erkek meme ameliyatı, jinekomasti

Jinekomastinin hastada yarattığı en önemli problem utanç duygusudur. Karşı cinse ait olduğu benimsenmiş bir sekonder seks organına sahip olmak erkekte utanç yaratır. Bu da kişinin giyiminden sosyal ortamlara katılımına ve özel yaşamına kadar birçok alanda onu etkiler. Jinekomastinin tek tedavisi cerrahidir. Eğer memedeki büyümede yağ doku fazlalığı ön planda ise sadece liposuction yeterlidir. Ancak meme dokusunda artış ön planda ise meme başı çevresinden yapılan yarım daire şeklindeki kesiden girilerek meme dokusu çıkarılır.

Bu operasyon tek başına veya liposuctionla kombine edilerek yapılabilir. Deri fazlalığı varsa bir miktar deri çıkarmak da gerekebilir. Ameliyat hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat süresi ortalama 1-2,5 saattir.Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu olur, 2-3 gün içinde normal hayatına dönebilir. 3-4 hafta süreyle baskılayıcı bir korse giyilmesi önerilir. Oluşan morluklar 10-15 gün içinde kaybolur, şişliklerin bütünüyle ortadan kalkması 2-3 ayı bulur. Kanama ve enfeksiyon erken dönem asimetriler ise geç dönem komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Yazan admin

Yorum Yap