ERKEKLERİN EN BÜYÜK SORUNU PROSTAT BÜYÜMESİ

Erkeklerin büyük bir kısmında görülen bu hastalık başlangıç aşamalarında yakalanabilmesi durumunda çözümsüz değildir. Erken teşhis her hasatlıkta olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemli yararlar sağlar. Prostat nedir? Erkeklerde bulunan kestane şekli ve büyüklüğünde olan bir salgı veya bezdir. Genelde büyüme olarak hastalık nüksetmeye başlar. Prostat büyümesi genelde 50 ve üzeri yaşlarda sıklıkla görürlü. Ve ilerleyen yaşlarda daha ağır semptomlar ile kendini gösterebilir. Bu hastalıkta en önemli giderme ve önleme olanaklarının başında ise takip ve düzenli doktor kontrolü gelmektedir. Prostat büyümesi her erkekte olabilecek ve ilerleyen yaşlarda kendisini hissettiren bir hastalık şeklidir. Ürolojik kontrolleri belli yaşlarda itibaren ihmal etmeden yaptırmakta fayda vardır.Prostat nedir, Prostat nasıl oluşur, Prostat hastalığının belirtileri

Prostat nasıl oluşur sorusunun cevabı ise merak edilen bir sorudur. Aslında bir hastalık değil erkek cinsel organın bir bölümdür. İlerleyen yaşlarda be oluşan iltihabik durumlardan dolayı iç çeperin kalınlaşması ve büyümesi ile hastalık nüksetmeye başlar. Prostat büyümesini anlamak için doktor kontrolü ve elle muayene işlemleri uygulanmaktadır. Üşütme, sağlıksız yaşam koşulları, genetik bazı etkenlerden dolayı belli yaşlarda oluşması neredeyse kaçınılmaz bir gerçekliktir. Her üç erkekten birinde bu sağlık sorununun oluştuğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Prostat çeperinin kalınlaşması ve büyümesi şekli ile ilerleyen boyutlara hastalık ulaşmaya başlar. Uzman görüşü alarak hemen tahlilleri ve gerekli görülen testleri yaptırmak gerekmektedir.

Ultrason ile takip aşaması dahilin de kanser noktasına gelip gelmediği kontrolü için PSA denilen bir kan tahlili istenir. Bunun sonucu olayın kanser aşamasına gelip gelmediğini belirler. Prostat hastalığının belirtileri nelerdir? Bu sağlık sorunun oluşması sık sık idrara çıkma isteği ile başlar. İdrar yapmaya gidildiğinde tamamını yapamama hissi, yanma ve acı, şişlik gibi semptomlar yaşanır. Bu durumların varlığını hissettiyseniz ve yaşınız elli veya yakın dönemlerde ise mutlaka takibini yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Belli bazı kolay testler ve elle muayene şekilleri ile çok çabuk anlaşılacağı gibi, Ultrason imkânı ile de sonucu garantileyebilirsiniz. Düzenli sağlık kontrollerinizi mutlaka yaptırınız, sağlık ihmale gelmez.

Yazan admin

Yorum Yap