Düz Dünya Teorisi Nedir?

İlk kez okula başladığımız tarihten beri sürekli olarak dünya ve şekli konusunda yuvarlak olduğu söylenmiştir. Yuvarlaktan kasıt burada küre şeklinde oluşudur. İşte son zamanlarda bu görüşe karşı çıkan bayağı bir kişi ortaya çıkmıştır. Dünyanın aslında küre şeklinde değil de düz olduğunu iddia eden bu kişiler söylediklerinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte birçok şeyi ortaya koymaktadır. Düz dünya teorisyenlerinin ortaya attıkları bu fikir bilim dünyasında oldukça fazla yankı uyandırmıştır. Bir sürü konuda olduğu gibi dünyanın şekli konusunda da gruplaşmalar başlamıştır. Hatta bu durum öyle bir hal almıştır ki ülkemizde de düz dünya teorisine gönülden inanan kişi sayısı her geçen gün artmakta ve buna karşılık bu kişilerin karşısına küre dünya düşüncesini savunan kişiler çıkmaktadır. Durum böyle olunca her iki taraf da kendini haklı çıkarmak adına birçok farklı bilgiyi ortaya koyup eleştiri ortamı yaratmaktadır.Düz dünya teorisi nedir, düz dünya teorisi nasıl açıklanır, dünya düz mü

Düz dünya teorisine inananların gösterdiği kanıtlardan bir tanesi uçakların uçma şekilleridir. Bir uçak küre dünyada yolculuk ediyor olsa belirli bir metre yol aldıktan sonra burnunu belirli bir açıya kadar eğmesi gerekir ki küre olan dünya içinde yolculuk edebilsin diye bir fikir yaygındır. Lakin şöyle bir durum da yok değildir. Uçaklar bahsedildiği üzere burnunu eğmeden hareket etmekte midir bilmiyoruz fakat dünyanın küçük bir yer olmadığını varsayarsak ve uçağın gittiği yolun bu kadar geniş bir alanda ne kadar etkileneceğini düşünürsek gösterilen uçak örneği biraz sarsıntıya uğramaktadır.

Düz dünya teorisine inananların söylediği bir diğer şey ise Güneş ile Ay’ın dünyanın üstünde çember çizerek dönüyor olmasıdır. Bu görüşü savunanlara göre yeteri kadar uzağı görebileceğiniz kadar iyi bir cihazınız varsa ve görüşürünüzü etkilemeyecek kadar yükseğe çıkarsanız aynı anda hem güneşi hem de ayı görebilirsiniz. Bu konu ile ilgili de birçok deney yapılsa da tam olarak aynı anda hem güneşi hem ayı görebilen pek olmamıştır. Gerçekten dünya düz müdür küre midir bilemiyoruz. Ancak dünyanın üzerinde gerçekleşen olayların araştırılması önemli bir durumdur. Şayet dünyanın şeklinden çok işlevselliği önemlidir.

Yazan admin

Yorum Yap