Düşük Yapma Çeşitleri Nelerdir?

Düşük Tehdidi: Vajinadan damla damla ya da fazla miktarda kan gelir, karın ağrısı olabilir. Muayenede doktorunuz serviksin kapalı olduğunu görecektir. Büyük olasılıkla dinlenirseniz, kaygıya kapılmazsanız, her şey normale dönecektir. Doktor yatak dinlencesi ve bir yatıştırıcıdan başka bir şey vermeye gerek duymaz. Amerika’da düşük tehdidi karşısında kimi zaman hormon tedavisi yapılmaktadır.Düşük yinelemedikçe, değeri kesin olmadığı için bu tedavi öbür batı ülkelerinde yapılmamaktadır.düşük çeşitleri, gebelikte düşük yapma, düşük yapma türleri nelerdir

Önlenmeyen Düşük: Düşük önlenemeyecek, geriye dönüş olmayan bir aşamaya gelmiştir. Kanama duracak yerde artar, genellikle parlak kırmızı renktedir. Karın ağrıları iyileşecek yerde artar. Birkaç saat içinde fötus, plasenta ve bol miktarda kanla birlikte atılır. Bu arada doktora yetişemezseniz, bu atıklar daha sonra incelenmeleri için saklayın.

Tamamlanmamış Düşük: Gebelik sona ermiştir, fötusun yaşamı sona ermiştir, ancak tümüyle dışarı atılmamıştır. Uterusun içinde parçalar kalmıştır. Genellikle doktorunuz serviksin açılması ve uterus iç zarının kazınması için hastaneye yatmanızı önerecektir. Hastanede en fazla üç gün kaldıktan sonra bir haftada normale dönebilirsiniz.

Tamamlanmış Düşük: Uterus, içindeki her şeyi dışarı atmıştır. Adet kanamasında olduğu gibi birkaç gün kanama olcaktır. Üç gün içinde kanama azalamazsa doktora gidin.

Ayırt Edilmeyen Düşük: Fötus ölmüştür, ancak uterus onu dışarı atmamıştır. Uterus gerektiği gibi büyümediği için doktor düşük tanısı koyabilir. Düşük olduğu zaman gebeliğin vardığı aşamaya göre kürtaj ya da indüksiyonla doğum için hastaneye yatmanız gerekir.

Yineleyen Düşük: Geçirdikleri her gebeliğin ilk aylarında düşük yapan kadınlarda vardır. Bu durumlarda yorucu araştırmalar, nedeni ortaya koymayabilir. Bu kadınlarda çoğu başarıyla tedavi edilebilir ve deneyimli bir doktorun ellerinde sağlıklı bir doğum yapabilir. Üç kez düşük yapan kadınların üçte ikisi dördüncü gebeliklerinde özel bir tedavi olmadan doğum yapabilir. Ne var ki ardarda birkaç düşük olunca bunların şanssızlık sonucu pek söylenemez. Arka arkaya üç düşük özel araştırma ve tedavi gerektirir, kimi kadınlar bu duruma varmadan tedavi olmayı yeğler.

Yazan admin

Yorum Yap